W niedzielę 10 marca br. w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy wystąpi Krzesimir Dębski. Wybitny kompozytor, wirtuoz skrzypiec i pianista zaprezentuje się w „Koncercie z okazji Dnia Kobiet oraz 10-lecia Niepublicznej Szkoły Muzycznej 1 st. Artis w Kowalach. Na wydarzenie zapraszają Wójt Gminy Kolbudy oraz dyrekcja świętującej swój jubileusz szkoły.

Nasz muzyczny gość skomponował muzykę do ponad stu filmów i seriali, z których wiele na stałe zapisało się w historii polskiej kinematografii. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że w programie nie zabraknie utworów z niezapomnianych produkcji „Kingsajz” czy „Ogniem i mieczem”.

Oprócz wybitnego kompozytora na naszej scenie wystąpią również „Zagan Acoustic”, zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku oraz grupę „Artis”, która w swoim repertuarze posiada muzykę operetkową, operową, musicalową, piosenki XX wieku, a także muzykę filmową. Usłyszymy też sopranistkę Marię Malinowską i śpiewającego barytonem Kamila Pękalę.

Będzie również akcent lokalny. Naszym mieszkańcom zaprezentują się bowiem uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej 1 st. Artis w Kowalach.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wejście odbywało się będzie za okazaniem wejściówki. Te nieodpłatnie odebrać będzie można od 26 lutego  br. w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Gminy Kolbudy, w godzinach pracy urzędu. Warto się pospieszyć.

Zapraszamy Panie, ale również Panów!

 

KRZESIMIR DĘBSKI – wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Większość czasu poświęca na twórczość, która jest polistylistyczną  próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Komponowanie to dla Krzesimira Dębskiego najważniejszy aspekt kariery muzycznej.

Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych.

Skomponował także muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Medium”, „Thomas Falconer”,  „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Wojna światów” (2020) i seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Czułość i kłamstwa”, „Sfora”, „Na Wspólnej”, „Matki żony i kochanki”, „Ranczo”). W roku 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”. Muzyka do filmu „Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „Złota Kaczka 2003”. W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci. Serial ten nagrodzony został także na Festiwalu Artiek (Ukraina).

W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 – 1917.

Prowadził, komponował i aranżował koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean –Luc Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy, Brandford Marsalis, UB40, Cris DeBurgh, Garou, Keb ’Mo’.

Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi. 

ZAGAN ACOUSTIC – zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską. Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Zagan Acoustic koncertuje z jazzmanem Krzesimirem Dębskim, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek „3:1” czy płyta inspirowana muzyką folkową „Folk&Roll”.

Joachim Łuczak – skrzypce

Paweł Zagańczyk – akordeon

Jarosław Stokowski – kontrabas

Przemysław Skałuba – klarnet, saksofony

 

MARIA MALINOWSKA - sopran liryczny.

Z muzyką związana jest od 7 roku życia. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Tadeusza Bairda w Iławie. Edukacje muzyczną kontynuowała w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie - już jako uczennica klasy śpiewu.

W 2010 roku podjęła studia na wydziale wokalno-aktorskim gdańskiej Akademii Muzycznej. Studia magisterskie w 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem. Dotychczasowo laureatka konkursów wokalnych im. Marii Stankowej w Olsztynie. 2008 rok ( 3 miejsce), 2010 ( 1 miejsce), oraz Półfinalistka Międzynarodowego Festiwalu i Konkursy Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2020 roku. W 2016 roku wystąpiła wraz z Filharmonia Bałtycką w koncercie „Pomorskie talenty” jako najlepsza studentka roku akademickiego 2015/2106. W 2018 roku zadebiutowała na deskach gdańskiej Opery Bałtyckiej w operetce „ Orfeusz w piekle” J.Offenbacha wcielając się w postać Minerwy oraz Junony. W swoim repertuarze posiada zarówno pieśni, jak i arie koncertowe z okresu XIX i XX wieku. Wykonuje m.in. partię Paminy z opery „Czarodziejski Flet” oraz Armindy z opery „ La finta giardiniera” W. A. Mozarta i wiele innych.

Bliski jest jej repertuar związany z wykonawstwem artystycznej pieśni polskiej, niemieckiej oraz kaszubskiej a także muzyka z okresu 20 lecia międzywojennego.

W 2020 roku wydana została z jej udziałem płyta pt. ,,Odnowa" do twórczości Mariana Hemara we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członkini zespołu trzech sopranów ,, Bellcanti". Obecnie współpracuje z gdańska Operą Bałtycką oraz wrocławskim Teatrem Pieśni Kozła. Pedagog śpiewu oraz fortepianu.

KAMIL PĘKALA – baryton

W 2008 roku z wynikiem bardzo dobrym ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. dr hab. Leszka Skrli. Uczestniczył w kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Jadwigę Rappe, Paula Easwooda i Ryszarda Karczykowskiego.

W swoim dorobku artystycznym ma takie role, jak: partia Marcina i Stanisława w „Verbum Nobile” S. Moniuszki, Jakuba we „Flisie” S. Moniuszki, partię Miecznika oraz Macieja w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, partię Moralesa Dancaira oraz Escamillo w „Carmen” G.Bizeta, partię Sierżanta Belcore w „Napoju Miłosnym” G. Donizzetiego, Hrabiego Carnero oraz Księcia Homonaya w „Baronie Cygańskim” J. Straussa, partię Leonarda w„Comedy of the Dumb Wife” T. Kasserna, partię Jupitera w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha, partię Figara w „Cyruliku Sewilskim” G.Rossiniego, Germonta w „Traviacie” G. Verdiego, Marcella w „Cyganerii” G. Pucciniego, Marullo w "Rigoletto" G. Verdiego, Boniego w „Księżniczce Czardasza” I. Kalmana, Holofernesa w „Judycie Triumfującej” A. Vivaldiego oraz Eryka w „Phantomie” Maury Yestona.

Współpracuje z Filharmonią Jeleniogórską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy oraz Operą Kameralną w Warszawie.

W 2001 roku otrzymał pierwszą nagrodę na „Festiwalu Muzyki Niemieckiej” w Rzeszowie, a 2002 roku wyróżnienie na ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu. W maju 2006 roku otrzymał drugą nagrodę na ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju, natomiast w listopadzie 2006 roku III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworaka w Karlovych Varach.

ARTIS  - trójmiejski projekt muzyczny, który podczas swojego ponad 10-letniego dorobku artystycznego stworzył cztery przedstawienia komediowe („Magiczna Opera” , „Operetka nie taka straszna”, „Bach przez cały rock” oraz „Opera party”) oparte na muzyce operetkowej, operowej, musicalowej oraz przebojach XX wieku. Z okazji roku moniuszkowskiego powstało przedstawienie „Znasz-li ten kraj” zawierające najpiękniejsze pieśni naszego narodowego kompozytora. Wszystkie trzy produkcje wyreżyserował Tomasz Podsiadły.

Projekt w swoim szerokim repertuarze posiada muzykę operetkową, operową, musicalową, piosenki XX wieku, muzykę filmową, popularną, barokową, klasyczną i romantyczną. Na co dzień członkowie projektu pracują w: Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, Państwowej Operze Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku.

ARTIS tworzy projekty artystyczne m.in. z Krzesimirem Dębskim, zespołem Zagan Acoustic, dr Maciejem Gańskim z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje także z najlepszymi wokalistami w kraju, na co dzień występującymi w: Państwowej Operze Bałtyckiej, Operze Novej w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz z Waldemarem Malickim.