W gminnej przystani w Kolbudach rozpoczął się pierwszy turnus półkolonii żeglarskich, dofinansowanych i organizowanych przez Gminę Kolbudy. Na pierwszych zajęciach, w doskonałych humorach, stawiło się 45 pełnych energii i żądnych przygód uczniów. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli do czynienia z pływającym sprzętem. Po inauguracyjnej, niezbędnej dawce teorii przyszedł czas na praktykę. Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów początkujący wodniacy – na razie jeszcze bez żagli - próbowali okiełznać ster i miarowo poruszać wiosłem. Inni z uwagą słuchali porad jak sterować rowerkiem czy jak utrzymać prosty kurs kajakiem. Część kolonistów poznawała akwen z pokładu łodzi, którą sterował instruktor.

- Jest bardzo fajnie – mówili uczniowie. – Najfajniej jest chyba pływać optimistem, chociaż dziś pływamy jeszcze bez żagli. 

Przez pięć dni turnusu dzieci i młodzież niejednokrotnie spróbują swoich sił pod żaglami optimistów. Znaczną część harmonogramu dnia wypełniać będą bowiem zajęcia na wodzie.

- Pierwszego dnia chcemy, żeby dzieci oswoiły się z łódkami i innym pływającym sprzętem – mówią instruktorzy. – Wielu z nich po raz pierwszy ma dziś okazję samodzielnie wiosłować kajakiem czy trzymać w ręku ster. Widać jednak, że wszyscy dobrze radzą sobie z nowym wyzwaniem. Chcemy, aby każdy mógł popływać na każdym z udostępnionych dziś sprzętów.

Dla uczestników przygotowano także szereg gier i zabaw na lądzie. W programie półkolonii nie zabraknie zajęć terenowych z nadajnikami GPS, bezpiecznymi łukami czy rywalizacji w budowie wież ze specjalnych skrzynek. Zaplanowano też wyprawę do parku linowego oraz seans filmowy. Zdobytymi na wodzie umiejętnościami młodzi żeglarze będą się mogli wykazać podczas regat, które odbędą się na zakończenie turnusu. Czasu na nudę z pewnością nie będzie. Zarówno uczniowie, jak i kadra instruktorska wyrażają nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi.

Podczas tegorocznych wakacji odbędzie się sześć pięciodniowych turnusów, podczas których umiejętności żeglarskie zdobywać będzie około trzystu młodych mieszkańców.