Lasy są bogactwem Naszej Gminy. Określają jej charakter i wpływają na klimat.

W Gminie Kolbudy lasy zajmują 34% jej obszaru. W niezaprzeczalny sposób kształtują środowisko naturalne. Obfitują w grzyby i leśne owoce. Na ich obrzeżach gniazduje rzadko już spotykany czarny bocian. Są też żurawie i czaple. Leśne ostępy kryją zwierzynę - sarny, jelenie, dziki, lisy, łosie. Trafia się jenot. Lasy też administracyjnie należą do nadleśnictwa Kolbudy, które rozciąga się na obszarze 12 gmin.

200 lat temu były to lasy liściaste, bukowo-dębowe, odpowiadające panującym na tym terenie warunkom klimatyczno-glebowym. Po I rozbiorze Polski, kiedy ziemie te przeszły pod administrację pruską, dąb i buk zostały mocno przetrzebione i w dużym stopniu zastąpione gatunkami iglastymi. Podobnie duże wylesienia miały miejsce w latach 1918-20.

Po roku 1945 leśnicy polscy przystąpili do gruntownej przebudowy drzewostanu iglastego na liściasty, dębowo-bukowy, nawiązując tym samym do pierwotnego charakteru lasów. Wprowadza się też systematycznie jesion, modrzew a ostatnio jedlicę zieloną, popularnie zwaną daglezją. Wywodzi się z Ameryki, ale badania naukowe wykazały, że na tych terenach rosła 2000 lat temu.

Warto wiedzieć, że pełnowartościowy dąb i buk rosną 140 - 160 lat, świerk natomiast 70 - 80 lat. Leśnicy stosują obecnie specjalną metodę nasadzania dębów, pozwalającą na jednometrowy przyrost drzewa w ciągu roku. Określają ją "w kożuchu, ale bez czapki". Młode drzewko otacza się specjalną osłoną, która sięga korony, ta zaś pnie się szybko do słońca.

Lasy te kryją również wiele tajemnic i osobliwości. Na obszarze nadleśnictwa wydzielone są także rezerwaty.

 

Ada Starzyk-Bałecka
prawa autorskie zastrzeżone