W budynku przy ulicy Glazurowej 1 w Kowalach trwają prace remontowe, których efektem będzie dostosowanie obiektu do potrzeb Klubu Senior+. Będą w nim realizowane zajęcia dla starszych mieszkańców naszej gminy. Podobny punkt działa już w Kolbudach i cieszy się dużą popularnością.

Na utworzenie Klubu Senior+ nasz samorząd uzyskał dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie niemal 150 tysięcy złotych. Zanim w budynku - znanym mieszkańcom jako świetlica wiejska - realizowana będzie oferta dla seniorów konieczna jest modernizacja obiektu. Wewnątrz prowadzone są już prace remontowe.

- Trwa przebudowa pomieszczeń, w których do tej pory znajdowały się szatnie oraz sanitariaty - mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. - W tym miejscu powstanie sala dla seniorów wraz z zapleczem kuchennym. W pomieszczeniach pojawi się nowa posadzka oraz tynki. Aby w sali było jaśniej obniżone i powiększone zostaną okna. Zmieniony zostanie również system ogrzewania. Ekologiczna pompa ciepła zastąpi dotychczasowe ogrzewanie elektryczne. Zaplecze sportowe z szatniami i sanitariatami z budynku obecnej świetlicy przeniesione będzie na teren przylegający do boiska. Obiekt, z którego korzystać będą piłkarze powinien powstać w już w sierpniu br.

Dla funkcjonowania Klubu Senior + wyremontowane zostaną pomieszczenia, które dostosowane będą do wymaganych standardów. W budynku przy ulicy Glazurowej 1 znajdzie się sala spotkań z miejscem wydzielonym do zajęć z aktywności ruchowej oraz klubowej. Wyodrębnione zostanie również przestronne pomieszczenie kuchenne, które wyposażone zostanie w sprzęt AGD oraz niezbędne naczynia. Zakupione zostaną meble oraz sprzęt audio RTV. Do dyspozycji użytkowników będzie też sprzęt komputerowy. Seniorzy będą mogli korzystać z biblioteczki, a z myślą o zajęciach sportowych zamontowane zostaną drabinki do gimnastyki. Obiekt wyposażony będzie w piłki, materace do ćwiczeń oraz kijki do popularnego nordic walking. W budynku wydzielone zostanie też miejsce pełniące funkcję szatni dla seniorów, a łazienki przejdą odświeżający lifting. Klub Senior+ powinien powstać jeszcze w tym roku.

W Klubie Senior+, który od kilku miesięcy działa już w Kolbudach starsi mieszkańcy regularnie się spotykają, aby wspólnie uczyć się języków obcych, pośpiewać czy uczestniczyć w zajęciach plastycznych. To również idealne miejsce, aby zadbać o kondycję fizyczną. W ofercie dla starszych mieszkańców znajdują się również spacery, wycieczki czy wspólne wyjazdy do kina.

Nie ma wątpliwości, że również Klub w Kowalach będzie chętnie odwiedzany przez mieszkańców sołectwa. Tamtejsi seniorzy chętnie się integrują oraz wspólnie rozwijają swoje pasje i zainteresowania, o czym wielokrotnie mieliśmy okazję informować.

- Frekwencja w naszym Klubie jest naprawdę duża, a liczba miejsc ograniczona - mówi Irena Łuksza, uczestniczka zajęć , aktywnie działająca na rzecz seniorów. - Utworzenie dodatkowego klubu na pewno sprawę ułatwi i pozwoli skorzystać z zajęć większej liczbie osób. Jesteśmy zadowoleni z tego co się tu dzieje. Możemy wyjść z domu. Nie musimy patrzeć przez okno i myśleć o tym, że ten dzień tak szybko mija. Mamy bardzo wiele ciekawych zajęć.

Wraz z Gminą Kolbudy promesy z rąk przedstawiciela resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odebrało siedem innych samorządów. W ramach tegorocznej edycji programu Senior+ w województwie pomorskim powstanie więc osiem placówek dla osób starszych, w tym jeden Dom i siedem Klubów Senior+.

Zaglądamy na zajęcia w Klubie Senior+ w Kolbudach. Podobny powstanie w Kowalach.