W Kowalach przy ulicy Glazurowej 1 otwarto Klub Senior+. To druga tego typu placówka w naszej gminie i zarazem… druga w powiecie gdańskim. W uroczystym otwarciu uczestniczyli starsi mieszkańcy sołectwa Kowale oraz ich koledzy z Kolbud, którzy właśnie świętują pierwszą rocznicę działalności swojego Klubu.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi rozpoczęły się występy artystyczne. Zaproszeni goście i seniorzy oklaskiwali popisy młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kowalach i seniorów z Kolbud, którzy również przygotowali program wokalny.

Wójt Andrzej Chruścicki, który pełnił rolę gospodarza uroczystości, życzył przyszłym członkom Klubu wielu miłych chwil spędzonych w nowej placówce. Podkreślił, że zajęcia organizowane dla starszych mieszkańców w Kolbudach cieszą się ogromną popularnością i regularnie bierze w nich udział kilkadziesiąt osób. Wiele wskazuje na to, że równie dużym zainteresowaniem cieszyć się będą warsztaty organizowane dla seniorów w Kowalach.

- Serdecznie dziękuję pani Anicie Richert- Kaźmierskiej, Pełnomocnikowi Wójta ds. Seniorów - powiedział wójt Andrzej Chruścicki. - Pani Anita wykonuje wspaniałą pracę na rzecz starszych mieszkańców naszej gminy. Jej działania integrują środowisko. Powstanie tego miejsca, to również jej duża zasługa.

W Klubie Senior+, który od kilku miesięcy działa już w Kolbudach starsi mieszkańcy regularnie się spotykają, aby wspólnie uczyć się języków obcych, pośpiewać czy uczestniczyć w zajęciach plastycznych. To również idealne miejsce, aby zadbać o kondycję fizyczną. W ofercie dla starszych mieszkańców znajdują się również spacery, wycieczki czy wspólne wyjazdy do kina.

W imieniu grupy „Sami Swoi” z Kolbud głos zabrała Irena Łuksza, która krótko opowiedziała o różnych formach aktywności podejmowanych przez członków klubu i wyraziła nadzieję na owocną współpracę między obiema grupami.

- Dzięki zajęciom w Klubie możemy wyjść z domu - mówiła Irena Łuksza. -  Nie musimy patrzeć przez okno i myśleć o tym, że ten dzień tak szybko mija. Mamy bardzo wiele ciekawych zajęć i nie mamy czasu na nudę.

O tym jak aktywni są seniorzy z sołectwa Kowale świadczą choćby ozdoby wykonane podczas warsztatów rękodzieła artystycznego prowadzonych przez Urszulę Góralską. Na ścianach zmodernizowanych pomieszczeń zawisły m.in. piękne, ręcznie haftowane serwetki.

Świadkami uroczystego otwarcia placówki byli również przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Nie zabrakło także naszych radnych, którzy z podziwem oglądali występy artystyczne.

Oddany właśnie do użytku Klub Senior + w Kowalach składa się z przestronnej sali spotkań z miejscem wydzielonym do zajęć z aktywności ruchowej oraz klubowej. Posiada również pomieszczenie kuchenne, które wyposażone zostało w sprzęt AGD oraz niezbędne naczynia. W budynku wydzielono też miejsce pełniące funkcję szatni dla seniorów. Wymieniono również ogrzewanie budynku, w którym zamontowano ekologiczną pompę ciepła.

Inwestycja została sfinansowana z rządowego programu Senior + 2015-2020, koordynowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przyznana Gminie Kolbudy dotacja wyniosła 149 688 złotych. Środki te zostały przeznaczone na prace budowlano-remontowe i wyposażenie obiektu.

W ramach Programu Senior+ w województwie pomorskim powstało dotychczas 37 dziennych domów i Klubów Senior+. Trzecia w powiecie gdańskim placówka zostanie niebawem oddana do użytku w Gminie Przywidz.

Zajęcia w nowo utworzonym Klubie Senior+ w Kowalach rozpoczną się w poniedziałek 4 listopada 2019r. o godz. 9.00. Będą odbywać się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i w środy w godz. 9.00-13.00.

Z zajęć mogą korzystać seniorzy (osoby, które ukończyły 60. rok życia) zameldowani na terenie gminy Kolbudy. Zajęcia są nieodpłatne dla seniorów.

Aby korzystać z zajęć Klubu Senior+ należy się wcześniej zapisać. Należy podać: imię i nazwisko osoby zainteresowanej udziałem w zajęciach, rok urodzenia, sołectwo w którym jest się zameldowanym oraz kontaktowy numer telefonu.

Zapisywać można się od 21.10.2019r.

  • telefonicznie w godz. 16.00-19.00 pod nr tel. 606 371 769
  • mailowo: seniorzy@kolbudy.pl