We wsi Buszkowy rozpoczyna się właśnie budowa dziesięciu mieszkań komunalnych. Zlokalizowane będą w dwukondygnacyjnym budynku, który w ciągu dwunastu miesięcy powstanie na gruncie stanowiącym własność Gminy Kolbudy. Koszt realizacji zadania wyniesie około 2,5 miliona złotych, z czego ponad 2 miliony zł stanowić będzie dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Wójt Andrzej Chruścicki podpisał właśnie umowę z firmą BOB Paweł Biełuś, która zrealizuje zadanie.

- Większość mieszkań komunalnych w naszej gminie znajduje się w starych i mocno wyeksploatowanych budynkach - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Koszt ich remontu byłby bardzo wysoki. Nasz samorząd nigdy nie budował nowych obiektów z przeznaczeniem na mieszkania komunalne. Chcemy to zmienić.

Dzień po podpisaniu umowy wykonawca przejął teren budowy.

 - Stan techniczny części komunalnych lokali mieszkalnych jest bardzo zły a warunki życia w nich bardzo trudne – mówi Anita Richert – Kaźmierska. – Niektóre budynki, które gmina udostępniała lokatorom nadają się już wyłącznie do rozbiórki. Dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu budowa nowoczesnego obiektu kosztować będzie nasz budżet około 500 tysięcy złotych. Przeliczając tę kwotę na dziesięć nowych lokali mieszkalnych możemy śmiało powiedzieć, że to naprawdę doskonała okazja.

Aktualnie Gmina Kolbudy dysponuje 30 lokalami komunalnymi w różnych lokalizacjach. Do tej pory mieszkańców kwaterowano w obiektach, które wcześniej służyły do innych celów. Obiekt we wsi Buszkowy jest pierwszym budowanym z zamiarem przeznaczenia na mieszkania komunalne. Na parterze zaprojektowanego budynku, jak i na piętrze znajdą się po cztery lokale mieszkalne. Na poddaszu umiejscowione zostaną natomiast dwa mieszkania. W sumie w obiekcie zamieszka więc dziesięć rodzin.

Aby rozwiać ewentualne wątpliwości podkreślamy, że budowa obiektu w sołectwie Buszkowy nie ma związku z planowaną przez Gminę Kolbudy realizacją lokali czynszowych dedykowanych głównie rodzinom nieposiadającym zdolności kredytowej, które powstać mają w ramach spółki „KZN Pomorze”.

- To dwa osobne projekty, które realizować będzie nasz samorząd – mówi Anita Richert – Kaźmierska. – Z telefonów, które odbieramy w urzędzie wywnioskować można, że wiele osób myli lokale komunalne z lokalami czynszowymi.

Postępy prac będziemy relacjonować na bieżąco. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych fb/Gmina Kolbudy.