Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej? Chciałbyś już dziś zapewnić sobie indeks wyższej uczelni? Ciekawą propozycję ma dla Ciebie… Straż Gminna w Kolbudach! Proponowana przez mundurowych droga na studia wiedzie przez X Olimpiadę Wiedzy o Bezpieczeństwie „Ja, Strażnik…”. Na zgłoszenia czekamy do 18 listopada!

Straż Gminna w Kolbudach przystąpiła do niezwykle atrakcyjnego projektu, który od kilku już lat realizują municypalni z Gdańska, we współpracy z Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną. Każdego roku kilkuset uczniów z Pomorza staje w konkursowe szranki, aby zdobyć wymarzony, darmowy indeks na wybrany kierunek studiów. Taką właśnie nagrodę otrzymuje laureat Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie!

Aby zdobyć indeks i zapewnić sobie miejsce na liście studentów należy wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa i mieć ciekawe pomysły dotyczące funkcjonowania służb mundurowych w samorządach. Finaliści konkursu spotkają się 16 marca 2017 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie zmierzą się o główną nagrodę.

Co należy zrobić, aby dać sobie szansę i spróbować sił w dziesiątej edycji olimpiady, której hasło brzmi „Ja, Strażnik…”?

- Wszyscy młodzi mieszkańcy naszej gminy zainteresowani udziałem w X Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie powinni zgłosić się do Straży Gminnej w Kolbudach do dnia 18 listopada 2016 roku – mówi Mirosław Mudlaff, komendant Straży Gminnej w Kolbudach. – Uważam, że to bardzo atrakcyjny projekt. Nagroda główna w każdej edycji przyciąga wielu młodych ludzi z całego Pomorza. Do pierwszego etapu przystępuje zwykle kilkuset uczniów. Finaliści wyłaniani są w trakcie eliminacji. Należy podkreślić, że indeks nie jest jedyną formą uhonorowania finalistów. Organizatorzy przygotowali również wiele innych przydatnych,  cennych upominków. Zależy nam, aby młodzież angażowała się w projekty służące poprawie bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu. Takie inicjatywy przyczyniają się do kształtowania obywatelskich postaw. Między innymi temu służy projekt, który realizuje w sumie trzynaście straży miejskich i gminnych. Jedną z nich jest formacja z Kolbud.

W przeprowadzonych dotychczas finałach Olimpiady, uczestnicy przygotowywali autorskie projekty poświęcone propozycjom zmian służących poprawie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu finalisty. Do rywalizacji o główne nagrody przystępują uczniowie, którzy najlepiej napiszą testy wiedzy o bezpieczeństwie. To właśnie te osoby spotkają się 16 marca w ECS w Gdańsku, aby powalczyć o indeks uczelni wyższej.

- Poprzez Olimpiadę chcemy nie tylko edukować, ale również uwrażliwiać młodzież na kwestie związane z bezpieczeństwem– mówią organizatorzy. - Gdy młody człowiek przygotowuje taki projekt, musi rozejrzeć się wokół, porozmawiać z sąsiadami i rodzicami, a także wymienić doświadczenia z rówieśnikami.

Organizatorami Olimpiady są Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna i Straż Miejska w Gdańsku. Partnerami projektu są natomiast Straże Miejskie w: Rumi, Pelplinie, Chojnicach, Kwidzynie, Malborku, Helu, Kościerzynie, Pruszczu Gdańskim, a także Straże Gminne w: Kolbudach i Pruszczu Gdańskim.