Kuba i Mateusz, młodzi mieszkańcy naszej gminy, odebrali dziś z rąk przedstawiciela Polskiego Czerwonego Krzyża trzykołowe rowery rehabilitacyjne. Zostały im przekazane w ramach akcji „Rowerki za tekstylia”. Świeżo upieczonym cyklistom pogratulował wójt Leszek Grombala.

Rowery są podziękowaniem dla Urzędów Gmin i Miast za aktywny udział w zbiórce odzieży. Chodzi o doskonale wszystkim znane pojemniki ze znakiem Polskiego Czerwonego Krzyża, do których wrzucać możemy tekstylia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że pozbywając się w ten sposób zalegających na dnie szafy ubrań wspieramy osoby potrzebujące.

Uroczyste przekazanie rowerów mieszkańcom naszej gminy dostarczyło wiele radości nowym posiadaczom pojazdów oraz opiekunom, z którymi przyszli odebrać podarunek.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni – mówili rodzice chłopców. – Nie spodziewaliśmy się takich prezentów. Rowery na pewno się chłopcom przydadzą.

Nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że Mateusz i Kuba  chętnie korzystać będą z trzykołowych pojazdów. Już w trakcie uroczystego przekazania rowerów parking przed urzędem zamienił się w prawdziwy tor testowy, a rodzice studzić musieli zapał z jakim ich synowie manewrowali między zaparkowanymi samochodami. Pochłoniętych jazdą chłopców trudno było nawet namówić do wspólnego zdjęcia.

W rolę instruktora jazdy wcielił się wójt Leszek Grombala. Chłopcy z uwagą słuchali udzielanych wskazówek i instrukcji.

- Mam nadzieję, że pojazdy długo służyć będą chłopcom i pomogą w ich rehabilitacji – mówi wójt Leszek Grombala. – Przy okazji uświadamiamy mieszkańcom, jak wiele dobra uczynić można pozbywając się na rzecz PCK tekstyliów, których już nie nosimy. Zachęcam do korzystania z pojemników oznaczonych czerwonym krzyżem, których w gminie nie brakuje. Oddając  stare ubrania zwalniamy miejsce w szafie i - jak widać na przykładzie Kuby i Mateusza - wywołujemy uśmiech na twarzach osób, które potrzebują pomocy.

Reprezentujący darczyńcę Tomasz Trzos, koordynator akcji, dziękował z kolei Gminie Kolbudy za pomoc okazywaną w zakresie prowadzonych przez PCK zbiórek odzieży.

- W całej Gminie Kolbudy mamy w tej chwili około 30 pojemników na tekstylia – mówił Tomasz Trzos. – Współpraca z Państwa samorządem układa się bardzo dobrze.  Nie mamy problemu z uzyskaniem wszelkich uzgodnień niezbędnych do ustawienia pojemnika.

Jak mówi Tomasz Trzos w skali roku w województwie pomorskim osobom potrzebującym przekazywanych jest około 100 trzykołowych pojazdów rehabilitacyjnych. Nie ulega wątpliwości, że jest to duża pomoc dla rodziców i znaczne odciążenie domowego budżetu. Cena takiego roweru kształtuje się bowiem na poziomie 2 400 złotych.

Tata Kuby nie szczędził ciepłych słów działaniom realizowanym przez gminę na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących. W samych superlatywach wypowiadał się o współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który wspiera rodzinę aktywnie uczestnicząc w procesie rehabilitacji syna.

- To wcale nie jest normą w innych samorządach – mówił. – Jak rozmawiam z rodzicami dzieci z innych miejscowości, często dziwią się jak dużą pomoc otrzymujemy od gminy.

Jak czytamy na stronie internetowej Polskiego Czerwonego Krzyża większość tekstyliów, które trafiają do pojemników na odzież nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom. Zebrane tekstylia przekazuje lokalnym partnerom, którzy decydują o ich dalszym losie. Większość zgromadzonych rzeczy jest przeznaczana na cale przemysłowe (np.: przerobiona na czyściwo, materiały do uszczelniania). Część trafia do sprzedaży w second handach. Za wszystkie zebrane tekstylia PCK otrzymuje pieniądze na obsługę dobroczynnych działań.

Polski Czerwony Krzyż rozlicza się z partnerami na podstawie ilości przekazanych tekstyliów, każdy kilogram się liczy. Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania. Zostawiający ubrania w pojemnikach, pomagają więc potrzebującym w swojej okolicy. O szczegółowym podziale środków decyduje oddział okręgowy PCK, który może je przeznaczyć między innymi na: obsługę programów pomocowych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, wsparcie chorych, prowadzenie programów edukacyjnych, czy utrzymanie systemu ratownictwa oraz pierwszej pomocy.