Jeszcze w tym roku w Bąkowie powinno powstać ogólnodostępne centrum rekreacyjno - sportowe.  Siłownia, pumptrack i tory do gry w bule stanowią zaledwie część infrastruktury, której lokalizację zaplanowano w pobliżu świetlicy wiejskiej.  Gmina Kolbudy otrzyma na ten cel blisko 300 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa została już podpisana.

Rozbudowa świetlicy wiejskiej, do której prowadzi nowa asfaltowa nawierzchnia czy budowa drewnianych wiat, betonowych ścieżek  oraz miejsc do grillowania – to niektóre z inwestycji zrealizowanych w ostatnich miesiącach w Bąkowie przy ulicy Otomińskiej. Na terenach, na których przez długie lata „straszyło” zaniedbane boisko piłkarskie, powstaje prawdziwe centrum rekreacyjne.

To nie koniec zaplanowanych w tym miejscu przedsięwzięć, które służyć mają zabawie, rozrywce i aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Gmina Kolbudy, z finansową pomocą Województwa Pomorskiego, przystępuje do  dalszego etapu zagospodarowania wspomnianego obszaru. Wkrótce ogłoszony powinien zostać przetarg na wykonanie i montaż infrastruktury sportowej przystosowanej również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Przetarg powinniśmy ogłosić po świętach wielkanocnych – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy Kolbudy. – Sądzę, że realizację przedsięwzięcia moglibyśmy rozpocząć na początku czerwca. Do końca wakacji zaplanowane zadania powinny być wykonane.

Projekt zakłada budowę - w bliskim sąsiedztwie budynku świetlicy wiejskiej -  rowerowego placu zabaw, tzw. pumptracka. To asfaltowy tor składający się z garbów, profilowanych zakrętów oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby możliwe było rozpędzenie się i utrzymywanie prędkości  bez pedałowania. Dzięki niewielkich rozmiarów przeszkodom radość z jazdy czerpać mogą zarówno dorośli użytkownicy, jak i dzieci powyżej 4 roku życia. Z toru można korzystać na wszystkich typach rowerów.

Na placu rekreacyjnym powstaną też dwa tory do tradycyjnej, towarzyskiej gry zręcznościowej bule, polegającej na precyzyjnym rzucaniu stalowymi kulami. Wokół wypełnionych kruszywem torów, o wymiarach 4x15 metrów, powstaną obrzeża  wykonane z betonowej kostki. Ich szerokość umożliwi łatwy dostęp osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach. Osoby z dysfunkcją ruchu nie powinny mieć również problemu z korzystaniem z urządzeń, które stanowić będą wyposażenie siłowni plenerowej. Także w tym przypadku szerokość dojść i ścieżek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt zakłada ponadto budowę nawierzchni do gry w koszykówkę na wózku inwalidzkim. Na placu pojawi się bowiem specjalny kosz. Stojak, na którym zamontowana zostanie tablica z obręczą posiadał będzie, w zależności od potrzeb, regulację wysokości. 

Na realizację projektu z niecierpliwością czekają już mieszkańcy wsi, którzy z satysfakcją przyglądają się zmianom, jakie w ostatnim czasie zachodzą w ich miejscowości.

- Cieszymy się z tego co już do tej pory udało się zrobić w Bąkowie – mówi Marzena Plichta, sołtys Bąkowa. - Na rozległym placu systematycznie pojawia się nowa infrastruktura. Mamy ładną świetlicę wiejską i nowe grillowisko z zadaszeniem. Teraz dzięki planowanym przedsięwzięciom  teren zyska również funkcję sportową. To dobra wiadomość zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych mieszkańców.