W kolbudzkiej bibliotece chętnie goszczą dzieci i młodzież. W tym roku odbyły się już cztery spotkania dla grup ze szkół i przedszkoli.

Jeszcze przed wakacjami bibliotekę odwiedziły Pszczółki z Gminnego Przedszkola w Kolbudach i młodzież z klasy V z kolbudzkiego Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego. Dla przedszkolaków warsztaty literacko-plastyczno- muzyczne poprowadziła pani Dorota Głośnicka - autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Piątoklasiści zapoznali się z księgozbiorem regionalnym. Zgromadzone w bibliotece książki, foldery, mapy i czasopisma, w których można znaleźć informacje z zakresu historii, geografii, turystyki, środowiska przyrodniczego, a także bieżącego życia społecznego, zaprezentowała i omówiła Bożena Szpadzik, dyrektor biblioteki.

Do biblioteki zawitały również maluchy z grupy Tropicieli i Krasnoludków z przedszkola "Magiczny Kuferek". Dzieci z zainteresowaniem słuchały jak "Zapominalski pająk" ze zbiorku opowiadań "Zabawne zwierzaki" gubił buty, liczyły znikające Murzyniątka z wiersza Antoniego Marianowicza, uczyły się piosenki o "Czterech Murzynkach" i poznawały matematykę z "Sumem" Jana Brzechwy. Tropiciele przekazali bibliotece własnoręcznie wykonaną książkę "Urodziny Paka".

Wizyty w bibliotece pozwalają zapoznać się z księgozbiorem i czasopismami dla dziec. Natomiast wspólne zabawy literackie oraz możliwość zadawania pytań, zachęcają do czytania i poznawania świata przez książkę, a także budują wrażliwość na piękno języka.

Gminna Biblioteka Publiczna brała również udział w programie jednodniowych praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu "XI Dzień Przedsiębiorczości" Ania Miotk - uczennica Liceum Straży Granicznej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie zapoznała się za stanowiskiem pracy, zakresem obowiązków i zadaniami bibliotekarza Anny Graczyk - opiekuna praktyk.