Czy taniec jest międzynarodowym językiem przyjaźni wystukiwanym stopami? Odpowiedzi na to pytanie szukają uczniowie z Sankt Petersburga oraz Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. W poniedziałek 5 czerwca młodzież z Polski i Rosji spotkała się po raz pierwszy. W przezwyciężeniu nieśmiałości i nawiązaniu kontaktu pomóc miały przygotowane przez uczniów pokazy tańców. Goście ze Wschodu przyjechali do Kolbud na tydzień. We wrześniu młodzież z Kolbud pojedzie do kraju swoich nowo poznanych kolegów.

Współpraca między szkołami realizowana jest w ramach Polsko - Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2017. Realizacja projektu stała się możliwa  dzięki dotacji udzielonej przez  Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz dofinansowaniu przez Gminę Kolbudy.

- W projekcie bierze udział piętnastu uczniów szkoły w Kolbudach i piętnastu uczniów ze Szkoły nr 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu. – mówi Beata Woźniak z ZKPiG Kolbudy, koordynator projektu. - Goście z Rosji biorą udział w warsztatach tanecznych na terenie szkoły w Kolbudach oraz uczestniczą w bogatym programie wymiany.  Wraz z rówieśnikami z Polski zapoznają się m.in. z tańcem kaszubskim i poznają Kaszuby uczestnicząc w wycieczkach po regionie.  

Młodzież z Kolbud w dużym napięciu oczekiwała na pierwsze spotkanie z nowymi kolegami. Gdy młodzi Rosjanie pojawili się w szkole zostali powitani, przygotowanymi przez naszych uczniów pocztówkami. Młodzież z ZKPiG wręczyła gościom - okraszone zdjęciami (swoimi i swoich miejscowości) - wizytówki. Miłego pobytu w Kolbudach i na Pomorzu życzył uczniom zza wschodniej granicy wójt Leszek Grombala. Po powitaniach przyszedł czas na pokazy tańca, który towarzyszył będzie młodzieży przez cały czas pobytu. Najwyraźniej ta część spotkania pomogła przełamać pierwsze lody. Na zakończenie uczniowie już wspólnie wykonywali układy taneczne do prezentowanych melodii. 

- Takie spotkania na pewno zostaną w naszej pamięci na długie lata – mówili nasi uczniowie jeszcze przed spotkaniem z Rosjanami. – Mamy okazję poznać inne kraje. Wymiana młodzieży to sposób na przełamywanie stereotypów. Może uczniowie z Sankt Petersburga też miło będą wspominali wizytę w Kolbudach.

W trakcie tygodniowego pobytu goście z Rosji odwiedzą Gdańsk i Gdynię oraz Teatr Szekspirowski i Teatr Muzyczny. Nauczą się współpracy i poszanowania odmienności kultur, będą przełamywać stereotypy. Wyjazd grupy polskiej do Sankt Petersburga planowany jest na wrzesień bieżącego roku. 

Projektowi przyświeca kilka haseł związanych z tańcem. – mówi Beata Woźniak. - Najważniejsze z nich to: „Taniec jest sztuką piękną. Potrafi połączyć dwoje ludzi, z dwóch różnych światów”.  

Gmina Kolbudy pozyskała dofinansowanie w kwocie 75 000,00 zł na realizację przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich pn. Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2017. Dotacja udzielona została przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

- Mam nadzieję, że młodzież z Rosji miło spędzi u nas czas, a nasi uczniowie będą mieli okazję poznać piękne miasto, jakim bez wątpienia jest Sankt Petersburg – mówi wójt Leszek Grombala. – Oryginalna architektura na pewno na długo zapadnie w pamięci naszym uczniom. Przy okazji chciałbym podziękować kadrze ZKPiG w Kolbudach oraz pracownikom Urzędu Gminy Kolbudy, którzy włożyli naprawdę wiele pracy, aby projekt mógł dojść do skutku. Gościom z Rosji raz jeszcze życzę miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń.