W centrum Kolbud zostanie wybudowana galeria handlowa. Obiekt stanie tuż przy rondzie naprzeciw Urzędu Gminy, na działce, która do tej pory nie była wizytówką miejscowości, a wręcz przeciwnie. Inwestorem jest firma Proxima z Gdańska.

- Planujemy uzyskać pozwolenia na budowę w maju i wtedy od razu rozpocząć budowę galerii - zapewnia Robert Wysłocki, prezes zarządu firmy Proxima. - Obiekt ma być gotowy do końca tego roku.

Jak wskazuje prezes powierzchnia obiektu będzie liczyć ok. 3000 m kw. i swoje placówki znajdą tam sklepy znanych marek. - Kolbudy to teraz niemal dzielnica Gdańska - mówi inwestor. - Miejscowość dynamicznie się rozwija. Z badań jakie przeprowadziliśmy wynika, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Jak zapewnia Robert Wysłocki, Kolbudom nie grozi także paraliż komunikacyjny. - Miejscowość na pewno się nie zakorkuje, a wręcz przeciwnie. Jednak o szczegółach nie mogę teraz powiedzieć, ponieważ nanosimy cały czas jeszcze poprawki - mówi prezes.

Z inwestycji cieszy się Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy. - Nareszcie powstanie galeria handlowa - mówi. - Nie dość, że mieszkańcy będą mogli robić zakupy w nowoczesnym obiekcie, to jeszcze powstaną rozwiązania komunikacyjne, na których skorzystają.

W ramach inwestycji od strony drogi wojewódzkiej zostanie poszerzony chodnik, parking galerii znajdować się będzie od strony ul. Leśnej i Polnej. - W tej części inwestor zmodernizuje drogę dojazdową do galerii, więc nie będzie nowego zjazdu z drogi wojewódzkiej - zapewnia Jacek Grąziewicz z Urzędu Gminy w Kolbudach. - Ciekawostką jest, że galeria w Kolbudach będzie prawdopodobnie pierwszym tak dużym obiektem na terenach wiejskich. Do tej pory tak duże galerie powstawały na działkach przy obwodnicy lub w miastach.

Pani Paulina z Kolbud cieszy się, że powstanie takie miejsce. - Myślę, że na pewno galeria znajdzie swoich klientów - mówi. - Utrudnienia komunikacyjne zapewne pojawią się, bo sklep będzie tuż przy rondzie.

Zaniedbana od kilkunastu lat

Jacek Graziewicz, kierownik Referatu Promocji, Sportu i Rekreacji w Urzedzie Gminy w Kolbudach: - Działka przy rondzie w Kolbudach od lat 80. ubiegłego wieku była w rękach prywatnych. Początkowo miał tu powstać hotel z restauracją. Ale, że jest to teren zalewowy, postanowiono najpierw wbić pale betonowe, by ziemia się nie osuwała. W konsekwencji, te pale stały się przekleństwem działki. Tak naprawdę nie wiadomo ile betonu wlano w ziemię. Wtedy nie było technologii dostępnej w Polsce, która pozwoliłaby zagospodarować te pale. Działka ma fantastyczną lokalizację, w samym centrum Kolbud, ale przez kilkanaście lat była niezagospodarowana. A my jako urząd nie mieliśmy nawet wpływu na to, co się tam dzieje. Mogliśmy jedynie wysyłać monity, by teren uporządkowano.