W poniedziałek 3 września 2018 roku zainaugurowany zostanie rok szkolny w pierwszej w Polsce szkole publicznej realizowanej wspólnie przez trzy samorządy. Uczniowie odpoczywają, a na placu budowy Szkoły Podstawowej w Kowalach trwa wyścig z czasem. Sprawdziliśmy, jak na kilka tygodni przed pierwszym dzwonkiem wygląda sytuacja na budowie metropolitalnej placówki budowanej przez Gminy Kolbudy, Gdańsk i Pruszcz Gdański.

Gołym okiem widać, że obiekt przy ulicy Apollina 7 prezentuje się imponująco. Świeża jasna elewacja z elementami zieleni wygląda nowocześnie i okazale. Zdjęte zostały już rusztowania z całego niemal budynku. Stalową konstrukcję zaobserwować jeszcze można przy łączniku, lecz również tam prace dobiegają końca. Zakończono prace przy elewacji budynku A.

Wewnątrz budynku wykonane zostały już najważniejsze instalacje i położono wszystkie posadzki oraz tynki. Zamontowano również okna. W tej chwili trwa szpachlowanie powierzchni ścian. Na klatkach schodowych pojawiają się kafelki, a w znacznej części budynku wykonano podwieszane sufity. W pomieszczeniach montowane są drzwi i parapety. Trwa również montaż wind. Część sal, do których niebawem wejdą uczniowie i nauczyciele jest już praktycznie gotowa do użytkowania. Do położenia zostały kafle na parterze budynku A, gdzie prace są najmniej zaawansowane.

W części A, która musi zostać oddana do użytku przed inauguracją roku szkolnego 2018/2019 znajdują się m.in. 32 sale lekcyjne, biblioteka, świetlica, szatnie, pokoje nauczycielskie i pomieszczenia administracyjne.

Na placu za szkołą pojawiły się natomiast obrysy boisk sportowych. Grunt został przygotowany do układania specjalistycznych nawierzchni. Dobiegają też końca prace przy umacnianiu potoku przepływającego za budynkiem.

W mniej imponującym tempie postępują prace przy budynku B, w którym oprócz sali gimnastycznej zlokalizowana zostanie m.in. szkolna kuchnia i stołówka. Jak informowano podczas czerwcowych spotkań z rodzicami uczniów, ta część inwestycji powinna zostać oddana do użytku z końcem bieżącego roku.

- W części B wykonane zostały prace ziemne, wraz z kosztownym lecz niezbędnym umocnieniem nienośnych gruntów. Postawiono też ściany na parterze, do wysokości stropu - mówi Adam Babkiewicz. - W tej chwili większość prac realizowanych jest w budynku A, który w pierwszych dniach sierpnia powinien być doprowadzony do stanu umożliwiającego wyposażanie wnętrz.

W ostatnich dniach teren budowy odwiedził wójt Leszek Grombala, który przed kilkoma tygodniami głośno wyrażał swoje zaniepokojenie stanem zaawansowania prac. Interweniował w tej sprawie u Prezydenta Miasta Gdańska, któremu podlega inwestor zastępczy czuwający w imieniu trzech gmin nad tym co dzieje się na placu budowy.

- Jest znaczny postęp w porównaniu z tym co obserwowaliśmy w pierwszym kwartale roku - mówi wójt Leszek Grombala. - Przede wszystkim na budowie pracuje teraz więcej budowlańców. Widać ruch i postęp. Podczas mojej wizyty kierownik budowy deklarował, że w tej chwili na placu jest 120 osób. Cieszę się, że wszyscy czują presję czasu. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mogę stwierdzić, że prace postępują obecnie znacznie szybciej niż miało to miejsce przed kilkoma miesiącami.

Czynione są również pierwsze ustalenia dotyczące uroczystości inaugurującej rok szkolny. Pod uwagę brane są obecnie trzy lokalizacje. Pierwszą jest dziedziniec budynku A, drugą szkolne boiska i ustawione na nich namioty, a w przypadku mocno niesprzyjających warunków atmosferycznych szkolna świetlica i przylegające do niej korytarze. Nie można wykluczyć, że uroczystość zgromadzić może nawet dwa tysiące osób.

Wraz z pracami przy budynku szkoły realizowana jest też budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Zeusa i Apollina, która powinna usprawnić ruch w okolicy nowej placówki.

- Przełożony został już gazociąg i kończona jest kanalizacja deszczowa - mówi Adam Babkiewicz. - Pod koniec miesiąca powinno rozpocząć się układanie nawierzchni. Najtrudniejsze prace zostały już zrealizowane. Myślę, że termin ukończenia ronda przed końcem sierpnia nie jest zagrożony. We wrześniu rodzice i nauczyciele powinni dojechać do szkoły nowym skrzyżowaniem o ruchu okrężnym.

Relacja wideo z wizyty na budowie: