Wiemy już jak wyglądać będzie otwarcie pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej w Kowalach. W Urzędzie Gminy Kolbudy odbyło się kolejne spotkanie z udziałem przedstawicieli trzech gmin, które wspólnie realizują to pionierskie przedsięwzięcie. Omówiono aktualny stan zaawansowania prac oraz wstępny scenariusz inauguracyjnej uroczystości.

Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Na budowie Szkoły Podstawowej w Kowalach praca wre. Wewnątrz budynku A - czyli w bloku dydaktycznym - przeprowadzane są różnego rodzaju próby. Trwają przygotowania do odbiorów oraz sprzątanie pomieszczeń. Rozpoczyna się montaż mebli. Realizowane są ostatnie prace przy boisku wielofunkcyjnym i boisku do piłki nożnej, pokrytym sztuczną trawą. Przybywa utwardzonych kostką nawierzchni i chodników w pobliżu budynku.

We wtorek 21 sierpnia w Urzędzie Gminy Kolbudy odbyło się kolejne już spotkanie z przedstawicielami trzech gmin wspólnie budujących placówkę. Wiadomo, że do chwili obecnej do Szkoły Podstawowej w Kowalach zgłoszono 766 uczniów. Liczba składanych wniosków wciąż jednak wzrasta. Na tę chwilę planuje się utworzenie 38 oddziałów. Nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie powstanie jeszcze jedna klasa IV.

Podczas spotkania poinformowano, że przy obecnej liczbie zgłoszonych dzieci zajęcia organizowane będą w trybie przekraczającym nieco jedną zmianę. Uczniowie klas I-III rozpoczynać będą jednak zajęcia rano, na pierwszej zmianie. W klasach starszych w niektóre dni lekcje będą mogły się rozpoczynać nieco później. Plan lekcji opracowany zostanie jednak w taki sposób, aby uczniowie żadnej z klas nie czuli się pokrzywdzeni.

Poruszono również kwestię żywienia w szkole do czasu zakończenia prac przy budynku B, co planowane jest na początek przyszłego roku. W tej części obiektu, oprócz Sali sportowej, mieścić ma się również kuchnia i stołówka. W sprawie formy wydawania posiłków ostateczne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły. Decyzje podjęte zostaną po spotkaniach z rodzicami, które planowane są na piątek 31 sierpnia w sali sportowej Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach.

Szczegóły dotyczące spotkań z rodzicami: INFORMACJA O ZEBRANIACH Z RODZICAMI

Jako tymczasowe rozwiązanie pod uwagę brane jest żywienie uczniów w formie kateringu, tak jak ma to miejsce w innych placówkach oświatowych Gminy Kolbudy. Jak poinformował wicewójt Marek Goliński organ prowadzący szkołę jest gotowy do niemal natychmiastowego wdrożenia takiego rozwiązania. Decyzja zależeć będzie jednak od woli rodziców.

Znamy też wstępny plan inauguracji w Szkole Podstawowej w Kowalach.

W poniedziałek 3 września o godzinie 10.00 w kościele parafialnym św. Kingi w Kowalach, przy ul. Plac św. Kingi 1 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

Po nabożeństwie rozpoczną się uroczystości w Szkole Podstawowej w Kowalach przy ul. Apollina 7. Tu bardzo ważna informacja. Inauguracja odbędzie się w dwóch turach.

Godzina 11.30 - inauguracja roku szkolnego klas I-IV

Godzina 14.00 - inauguracja roku szkolnego klas V-VIII

Uroczystość, bez względu na pogodę, odbędzie się na placu przed głównym wejściem do szkoły. Ustawiony tam zostanie dużych rozmiarów namiot z miejscami siedzącymi.

- Zdecydowaliśmy się na podzielenie uroczystości na dwie części w trosce o komfort wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu - wyjaśnia wójt Leszek Grombala. - Przy tak dużej liczbie uczniów, którym zapewne towarzyszyć będą rodzice oraz przy niemałej liczbie zaproszonych gości, którzy dotrą do nas z trzech gmin jest to chyba rozsądne rozwiązanie. Łatwiej będzie nie tylko dojechać do szkoły, ale również poruszać się po obiekcie. Wszyscy zapewne będą chcieli zobaczyć jak wygląda nowy obiekt.

Szczegółowe informacje dotyczące inauguracji roku szkolnego przekazane zostaną podczas planowanych na 31 sierpnia zebrań z rodzicami. Wówczas będzie też okazja, aby zapytać o wszystko, co interesuje rodziców uczniów rozpoczynających naukę w nowej i pierwszej w Polsce szkole metropolitalnej. Zapraszamy.

Szkoła Podstawowa w Kowalach na dzień 20 sierpnia 2018 roku prezentuje się tak: