Specjalne mundury, hełmy, rękawice, obuwie, agregat prądotwórczy oraz sprzęt hydrauliczny przekazali druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Kolbudy swoim kolegom z ukraińskiego Jaworowa. W dniach 23-27 sierpnia 2018 roku delegacja naszych strażaków odwiedziła to piękne, partnerskie miasto.

- Przekazany sprzęt nie może być użytkowany przez naszych strażaków w Polsce ze względu na brak wymaganych w naszym kraju badań i certyfikatów - mówi Daniel Rabiega, komendant Związku OSP Gminy Kolbudy. - Strażakom z Jaworowa posłuży jeszcze przez długie lata.

W trakcie pobytu na Ukrainie nasi strażacy rozegrali turniej piłkarski na nowo otwartym obiekcie sportowym. Brali również udział w uroczystościach święta Odzyskania Niepodległości Ukrainy, które miały miejsce na rynku w samym centrum Jaworowa. Dwa kolejne dni poświęcone były na zwiedzanie Lwowa.

Strażacy mieli okazję odwiedzić Uniwersytet Bezpieczeństwa i Sytuacji Nadzwyczajnych (szkoła pożarnicza). Zwiedzili również Browar Lwowski, Operę Lwowską, Pałac Potockich, Rynek, Fabrykę Czekolady oraz Kopalnię Kawy. Na koniec pobytu we Lwowie odbył się przejazd pociągiem turystycznym zabytkowymi uliczkami Lwowa. Ostatniego dnia pobytu delegacja wzięła udział w mszy świętej w kościele Polskim w Jaworowie.

- To już nie pierwsza wizyta i nie pierwsze przekazanie sprzętu strażakom z zaprzyjaźnionego Jaworowa - mówi wójt Leszek Grombala. - Nasi druhowie regularnie otrzymują nowoczesny sprzęt, który nie odbiega od tego jakim dysponują zawodowi ratownicy z PSP. Rada Gminy Kolbudy regularnie podejmuje uchwały w sprawie udzielenia dotacji na dosprzętowienie naszych jednostek. Właśnie podpisujemy umowy, których efektem będzie nowoczesny wóz strażacki jaki trafi do remizy w Pręgowie. Wysłużony sprzęt, który ze względów proceduralnych nie może być już wykorzystywany przez naszych druhów chętnie przyjmują strażacy z naszego partnerskiego miasta na Ukrainie.

Wyjazd został opłacony ze środków własnych strażaków. Gmina Kolbudy sfinansowała koszt wynajmu autokaru. Swoją cegiełkę dołożyli także sponsorzy.