Data 3 września 2018 roku przechodzi do historii Gminy Kolbudy i zapisze się w dziejach polskiej oświaty. Tego dnia oddana do użytku została - pierwsza w kraju - metropolitalna Szkoła Podstawowa w Kowalach. W murach placówki, realizowanej wspólnie przez trzy samorządy, zabrzmiał dziś inauguracyjny dzwonek.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali włodarze gmin, dzięki którym na Pomorzu powstała kolejna nowoczesna szkoła. Chociaż prace budowlane wokół budynku wciąż są realizowane, uczniowie mogą rozpocząć naukę. W wyniku opóźnień - wywołanych wprowadzoną reformą oświaty i koniecznością zmian projektowych - część kompleksu, w której mieścić się będą m.in. stołówka i sala gimnastyczna, zostanie oddana do użytku na początku przyszłego roku.

- Ta szkoła powstaje dla was - zaczął swoje wystąpienie wójt Leszek Grombala. - Chcę podziękować moim przyjaciołom, Magdalenie Kołodziejczak i Pawłowi Adamowiczowi. Rzadko się zdarza, aby trzy samorządy tak ze sobą współpracowały. To pierwsza metropolitalna placówka w Polsce. Jest to przysłowiowa wisienka na torcie tej współpracy. Jeszcze wczoraj trwały tu intensywne prace budowlane, abyśmy dziś wspólnie mogli zainaugurować rok szkolny. Obiekt jest wciąż w budowie. Dzieci, nauczyciele, drodzy rodzice wybaczcie jeśli zauważycie jeszcze jakieś niedociągnięcia. Wszystko co piękne, rodzi się w bólach. Za chwilę będzie to prawdziwa perła . Kochani macie nowoczesną szkołę. Życzę wam wszystkiego dobrego.

Pojawiający się kolejno na scenie mówcy zwracali uwagę, że szkołę stanowią przede wszystkim uczniowie, rodzice i nauczyciele. To oni tworzą to co najważniejsze, czyli atmosferę.

- My stworzyliśmy rzecz najprostszą, czyli mury - mówiła Magdalena Kołodziejczak, wójt Gminy Pruszcz Gdański. - Dzisiaj z tego miejsca życzę przede wszystkim dzieciom, ale też rodzicom i nauczycielom, abyście stworzyli szkołę w tym wymiarze osobowym. Bo szkoła to ludzie. Drodzy państwo, poczujcie się tu gospodarzami. Dziękuję moim kolegom. Początki czasami były trudne, ale finał jest imponujący. Raz jeszcze gratuluję.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślał, że placówka powstała wyłącznie dzięki mieszkańcom trzech gmin. To z ich podatków zrealizowano tak kosztowne przedsięwzięcie.

- Życzymy wam, żebyście odkrywali nieodkryte lądy - mówił Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Szkoła to miejsce zadawania pytań. Drodzy rodzice dziękujemy Wam za zaufanie. Widzicie owoc płaconych przez siebie podatków. Ta szkoła z przyległościami to prawie 40 milionów złotych. Co ważne, wszystko to są pieniądze wypracowane przez was. Nie ma tu ani jednej złotówki z budżetu centralnego. Mimo wniosku nie otrzymaliśmy dotacji. To jest wasza szkoła.

W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości, z czterokrotnym mistrzem świata i mistrzem olimpijskim w wioślarstwie z Igrzysk w Pekinie, Adamem Korolem. Szkołę z zainteresowaniem zwiedzali przedstawiciele samorządowych władz województwa i powiatu oraz radni wszystkich gmin realizujących wspólnie budowę. Nie zabrakło również dyrektorów placówek oświatowych z trzech samorządów. Poświęcenia budynku dokonał ksiądz biskup Wiesław Szlachetka.

Na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalach, Barbary Wasiołka przekazano upominek w postaci… worka piłek, które z pewnością przydadzą się podczas lekcji wychowania fizycznego. Podarunek wręczyli szefowie placówek oświatowych Gminy Kolbudy.

Z największym zainteresowaniem poszczególne pomieszczenia zwiedzali również główni bohaterowie dzisiejszej uroczystości, czyli uczniowie pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej.

- Szkoła jest super, ale szkoda, że już rozpoczyna się nauka - usłyszeliśmy od dwóch uczniów urządzających wyścigi na pustych jeszcze korytarzach.

Oddanie do użytku szkoły w Kowalach jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, którego przedstawiciele również zaszczycili swą obecnością tak ważną dla lokalnej społeczności uroczystość. Jak podkreślali, szkoła metropolitalna w Kowalach jest jednym z przykładów wielopłaszczyznowej współpracy w ramach Obszaru Metropolitalnego. Wspólne działania 57 samorządów, w tym Gminy Kolbudy, polegają m.in. na łączeniu zadań w celu dostosowania ich do aktualnych potrzeb mieszkańców Metropolii.

Uczniom rozpoczynającym naukę we wszystkich szkołach Gminy Kolbudy życzymy, aby rok obfitował w same pozytywne wydarzenia. Nauczycielom życzymy cierpliwości, radości z wykonywanej pracy i satysfakcji z postępów czynionych przez podopiecznych.