Nowoczesny wóz strażacki, okazały sztandar jednostki oraz wiele innych prezentów otrzymali w druhowie OSP Pręgowo. Jednostka hucznie obchodzi swoje 60 urodziny. Na placu przed remizą pojawiło się wielu wyjątkowych gości. Nie zabrakło tych, którzy na co dzień ramię w ramię z naszymi druhami ratują ludzkie życie. Mowa strażakach z okolicznych jednostek OSP. Stawiła się też delegacja ratowników z zaprzyjaźnionego, ukraińskiego Jaworowa.

Ten moment na długo pozostanie w pamięci strażaków i mieszkańców Pręgowa, którzy w sobotę 13 października stawili się przed remizą, aby podziękować druhom za ich poświęcenie w codziennej służbie. Gdy rozbłysły niebieskie światła i rozbrzmiała syrena nowego wozu gaśniczego na wielu twarzach pojawił się uśmiech.

- Długo czekali druhowie z Pręgowa na nowy pojazd - powiedział wójt Leszek Grombala. - Wreszcie ten wyśniony, wymarzony jest. Druhowi, który będzie za ten sprzęt odpowiadał życzyłem, aby pojazd szczęśliwie służył i był wykorzystywany jak najrzadziej. Każdy wyjazd druhów do zdarzenia, to równocześnie czyjaś tragedia. To też strażacy narażający swoje zdrowie i życie w akcji. Ten moment, to właściwa chwila aby wam podziękować za całe 60 lat działania tej jednostki. Niezależnie od okoliczności i warunków w jakich przez te wszystkie lata musieliście pełnić służbę trwaliście i zawsze mogliśmy na was liczyć. Wierzymy, że tak już zawsze będzie. Z całego serca bardzo, bardzo dziękuję. Sprzętu będzie przybywało, a remiza też będzie miała jeszcze drobny szlif. Gdy to już nastąpi będziecie mogli tylko podwyższać swoje i tak ogromne już umiejętności.

Strażacy z Pręgowa mogą być dumni ze swego prezentu, o którym wieść rozeszła się szerokim echem po branżowych portalach internetowych. Jest to bowiem pierwsza w polskiej straży pożarnej Scania serii XT ze zbiornikiem o pojemności 5000 litrów. Wóz kosztował ponad 950 tysięcy złotych. Zastąpi wysłużonego Jelcza, który wyjeżdża do zdarzeń od blisko 45 lat. Zakup nowoczesnego samochodu był możliwy dzięki środkom pochodzącym z budżetu Gminy Kolbudy, Starostwa Powiatowego, Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zanim jednak wójt Leszek Grombala, wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski oraz wicestarosta powiatu gdańskiego Marian Cichon dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi i przekazania kluczyków druhowie wysłuchali zewsząd płynących gratulacji i szczerych podziękowań.

- Jubileusz 60 lecie jednostki OSP w Pręgowie to nie tylko czas radości i świętowania, ale również zadumy i refleksji - mówił do strażaków druh Daniel Rabiega, Komendant Związku OSP Gminy Kolbudy. - Nawiązujemy do historii i wspominamy ludzi, którzy zainicjowali powstanie jednostki. Przywołujemy pamięć druhów, którzy odeszli na wieczną wartę i tych, którzy służbie poświęcili znaczną część swego życia. Jubileusz jest efektem waszej pracy i zbiegiem sumienności. Za codzienną ofiarność, poświęcenie i profesjonalizm należą się wam wyrazy szacunku i podziękowania.

Wiele emocji wywołało również uroczyste nadanie jednostce sztandaru. Poświęcenia przekazanej strażakom chorągwi  dokonał proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Adam Zelewski.

Dołączając się do podziękowań dla naszych dzielnych strażaków życzymy druhom z Pręgowa kolejnych wspaniałych jubileuszy. Niech liczba wyjazdów z remizy zawsze równa będzie liczbie powrotów, a służba w straży niech będzie źródłem wielkiej satysfakcji i powodem do dumy. Dziękujemy!

W dniu 15 maja 1958 roku przyjęto statut Ochotniczej Straży Pożarnej w Pręgowie i dokonano wyboru zarządu. Pierwszym Prezesem  „ochotników” z Pręgowa został Kazimierz Kożuchowski. Jednostka dysponowała w tym czasie sprzętem pożarniczym w postaci 50-metrowego węża i motopompy M-200. Wyposażenie to, do 1960 roku przechowywane było w… stodole. Dziś OSP Pręgowo z powodzeniem działa w strukturze Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.