Budowa hali sportowej z zapleczem oraz pomieszczeń kuchennych ze stołówką w Szkole Podstawowej w Kowalach powinna zakończyć się do końca kwietnia 2019 roku. Na maj przyszłego roku planowane są natomiast procedury odbiorowe, które według budowlańców mogą potrwać około 3-4 tygodni - taką deklarację złożyli przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska podczas niedawnego spotkania z władzami Kolbud, Gdańska i Pruszcza Gdańskiego.

Zainteresowania postępami prac budowlanych prowadzonych wewnątrz tzw. budynku „B” nie kryją rodzice uczniów. O termin zakończenia realizacji inwestycji pytali również radni Gminy Kolbudy podczas ostatniej sesji.

W Szkole Podstawowej w Kowalach, ze względu na warunki atmosferyczne, lekcje wychowania fizycznego odbywają się obecnie głównie na szkolnych korytarzach. Również wydawanie posiłków w formie cateringu realizowane jest w tej chwili w pomieszczeniach zastępczych.

Wraz z pracownikami Urzędu Gminy Kolbudy z postępami prac budowlanych zapoznała się Sabina Leyk - Kania, pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Kowalach. Nie ulega wątpliwości, że z oddaniem do użytku nowego budynku placówka zyska dużo dodatkowej przestrzeni. Powierzchnia realizowanych obecnie pomieszczeń robi wrażenie.

Co dzieje się na placu budowy? Na parterze budynku na większości ścian położono już tynki. Wykonano podtynkową instalację elektryczną. W tej chwili trwa montaż instalacji wentylacyjnej i wodno-kanalizacyjnej.
Piętro wyżej, gdzie mieścić się będzie m.in. hala sportowa z drewnianą podłogą, dobiega końca montaż konstrukcji dachowej. Cały obiekt z początkiem stycznia 2019 roku powinien zostać zamknięty, co przy odpowiednim dogrzaniu pomieszczenia umożliwi prowadzenie dalszych prac, bez względu na warunki pogodowe.

Co znajdzie w realizowanym obecnie budynku „B”?

Parter:

Powierzchnia 1567 m2.

Pełna kuchnia, stołówka, pomieszczenie kasowe, toalety damskie i toalety męskie, pomieszczenie porządkowe, szatnia damska i szatnia męska, salka korekcyjna o powierzchni 100 m2, zaplecza sali i auli, aula o powierzchni 365 m2 (średnia sala gimnastyczna w szkołach podstawowych ma ok. 300 m2). Aula ma możliwość podziału na dwa oddzielne pomieszczenia, co umożliwi dostosowywanie jej powierzchni do aktualnych potrzeb placówki.

Piętro I:

Powierzchnia 1517 m2.

Hala sportowa o powierzchni 1104 m2, o wymiarach 24,8 m/44,8 m i wysokości około 10 metrów (z możliwością podziału na trzy mniejsze sale), pomieszczenie magazynowe, wentylatorownia, szatnia damska i szatnia męska.

Piętro II:

Powierzchnia 307 m2.

Znajdą się tu: pokój dla nauczycieli WF, szatnia damska i szatnia męska, magazynek oraz salka fitness o powierzchni 102 m2. Z dużych okien zlokalizowanych wzdłuż szkolnego korytarza będzie widok na wnętrze hali sportowej.

Łączna powierzchnia budynku „B” to 3391 m2.

Partnerzy realizujący pierwszą w Polsce szkołę metropolitalną nie ustają w staraniach o pozyskanie środków pozabudżetowych na dokończenie inwestycji.

Z kamerą odwiedziliśmy budynek „B”.