Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku do malowniczej Toskanii wyjedzie pierwsza grupa młodzieży z gminy Kolbudy. To jeden z efektów współpracy nawiązanej przez nasz samorząd z władzami miasta Pratovecchio. Z Włoch wróciła właśnie delegacja Urzędu Gminy Kolbudy, która na zaproszenie tamtejszych władz lokalnych wzięła udział w dorocznych obchodach organizowanych przez Stowarzyszenie Pratovecchio-Uffenheim. Uroczystość poprzedziła oficjalna konferencja poświęcona najważniejszym dla współczesnej Europy wartościom, jak: pokój, wolność i demokracja. 

Pratovecchio od 1981 roku łączą partnerskie relacje z - doskonale znanym naszym mieszkańcom - niemieckim miastem Uffenheim. To właśnie tegoroczna, majowa wizyta wójta Andrzeja Chruścicikiego w Bawarii zaowocowała nawiązaniem kontaktów z przedstawicielami tego pięknego regionu w Toskanii.

- Jestem niezmiernie wdzięczny Serenie Stefani, prezydent Regionu Arezzo, a także Enrico Beni, prezydentowi Stowarzyszenia Partnerstwa Pratovecchio-Uffenheim oraz władzom miasta Pratovecchio za zaproszenie oraz sfinansowanie naszego pobytu w Pratovecchio - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Święto,  w którym mieliśmy okazję uczestniczyć jest organizowane co roku dla uczczenia partnerstwa nawiązanego przed laty przez oba miasta. Była to doskonała okazja do spotkania przyjaciół i zacieśnienia kontaktów nie tylko z dobrymi znajomymi z Toskanii, ale również z Uffenheim. Już za dwa tygodnie goście z Włoch powinni odwiedzić naszą gminę. W trakcie pobytu gospodarze zaprezentowali nam swój region, jego kulturę i obyczaje. Zobaczyliśmy jak pracuje tamtejszy samorząd i jak funkcjonują urzędy. Była to bez wątpienia wartościowa dla nas lekcja. Władze tamtejszego regionu to w większości młodzi, pełni ciekawych pomysłów i otwarci na współpracę ludzie. Poczyniliśmy też wstępne ustalenia dotyczące wymiany młodzieży, na czym bardzo zależy naszym samorządom.  Pierwsza grupa naszych uczniów powinna pojechać do Italii już w przyszłym roku. Warto tam pojechać, bo region jest naprawdę piękny.

Obchody święta poprzedziła oficjalna konferencja poświęcona najważniejszym dla współczesnej Europy wartościom, jak: pokój, wolność i demokracja.  Uczestnicy debaty podkreślali wielokrotnie, że to właśnie te cenne elementy stanowią dziś fundament dla rozwoju szczęśliwego, nowoczesnego i odpowiedzialnego  społeczeństwa obywatelskiego.

- Cieszę się, że możemy tu gościć razem z władzami i delegacją z zaprzyjaźnionego Uffenheim. - mówił wójt Andrzej Chruścicki podczas konferencji. - To w Bawarii po raz pierwszy przecięły się  szlaki Gminy Kolbudy i miasta Pratovecchio. To tam mieliśmy okazję porozmawiać o rzeczach ważnych dla nas i reprezentowanych przez nas samorządów. Łatwo znaleźliśmy wspólny język. Szybko przekonałem się, że w wielu aspektach myślimy podobnie, mamy zbliżone cele, plany i marzenia. Zależy nam na budowie i rozwoju otwartych na inne kraje, kultury i obyczaje społeczeństw obywatelskich. Wszyscy ogromną wagę przywiązujemy do kształcenia młodzieży. Chcemy, aby nasi uczniowie zdobywali wiedzę, odkrywali nowe kraje i nawiązywali kontakty z rówieśnikami z innych państw.

Nasza delegacja, oprócz udziału w oficjalnych spotkaniach i licznych rozmów z mieszkańcami miała też okazję zwiedzić najcenniejsze zabytki regionu z przepięknymi zamkami w stylu romańskim, jak również muzeum żelaza z nieczynną już elektrownią wodną. Wszyscy uczestnicy zwracają uwagę na malowniczy, górzysty krajobraz, a także na gościnność i otwartość Włochów.

-  Włosi, to niezwykle mili, życzliwi i pozytywnie nastawieni do życia ludzie - mówi Michalina Kamińska, kierownik Referatu Podatków i Opłat Lokalnych. - Chyba największą wartością nawiązanej współpracy będzie jednak wymiana młodzieży, na której mam nadzieję skorzysta wielu uczniów z naszych szkół. Jestem przekonana, że Toskania spodoba się naszym młodym mieszkańcom, którzy będą mieli okazję poznać inną kulturę i obyczaj. Mam też pewność, że zostaną tam bardzo ciepło przyjęci. My natomiast chętnie zaprezentujemy nasz region gościom z Włoch.

Kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Adam Babkiewicz zwraca uwagę na walory architektoniczne tamtejszych miast, ale również na sprawy bardziej przyziemne, jak choćby sposoby usytuowania miejsc gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie czy niektóre rozwiązania w organizacji ruchu drogowego.

- Mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe i praktyczne rozwiązania, które stosunkowo rzadko stosowane są w naszej części Europy - mówi Adam Babkiewicz. - Kto wie, może niektóre z nich uda się w przyszłości zaadaptować na naszym gruncie.

Pratovecchio to miasto we wschodniej części Toskanii, około 50 kilometrów na południowy wschód od Florencji w Apeninach. Malownicze miasteczko położone w górnym biegu rzeki Arno liczy ponad trzy tysiące mieszkańców. Jest otoczone wysokimi, zalesionymi pasmami górskimi. Posiada wiele zabytków kultury.