Chociaż w powiecie gdańskim stwierdzono do tej pory dwa przypadki wystąpienia koronawirusa zaleca się, aby wszyscy mieszkańcy - w miarę możliwości - spędzali więcej czasu w domach, lub przynajmniej unikali miejsc publicznych. To najskuteczniejsza metoda na ograniczenie zagrożenia. Nie zapominajmy też o osobach starszych, mieszkających samotnie. Zadzwońmy do sąsiada i zapytajmy czy nie potrzebuje pomocy np. w zrobieniu podstawowych zakupów spożywczych. W Urzędzie Gminy Kolbudy zebrał się Gminny Zespół Zrządzania Kryzysowego, aby omówić sytuację na dzień 16 marca br.

W spotkaniu pod przewodnictwem wójta Andrzeja Chruścickiego uczestniczyli przedstawiciele Policji, Straży Gminnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, GOPS, służb medycznych oraz pracownicy urzędu.

Na tę chwilę na terenie naszej gminy nie stwierdzono niczego niepokojącego, a wszystkie podejmowane działania mają wyłącznie charakter prewencyjny. Jak już informowaliśmy od 16 marca br. zmieniają się zasady obsługi interesantów Urzędu Gminy Kolbudy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ośrodka zdrowia w Kolbudach, który znacznie zwiększył zakres teleporad, a większość recept i zwolnień lekarskich wydawanych jest w formie elektronicznej, po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z lekarzem.

Przedstawiciele poszczególnych służb zgłosili zapotrzebowanie na dodatkowe wyposażenie ochronne niezbędne do zabezpieczenia służb na wypadek, gdyby zaszła konieczność bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Zasoby te są na bieżąco uzupełniane, w czym pomaga m.in. Straż Gminna.

Podczas spotkania stanowczo zdementowano nieprawdziwą informację, że dwie osoby u których w miniony weekend potwierdzono zakażenie koronawirusem są mieszkankami naszej gminy.

Komendanci Policji, Straży Gminnej i OSP wyrazili gotowość do podjęcia natychmiastowych działań na wypadek wystąpienia koronawirusa na terenie gminy. Deklarują również podjęcie ścisłej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gdyby zaszła konieczność udzielania bezpośredniego wsparcia, w formie dostaw żywności, osobom najbardziej potrzebującym pomocy.

- Na razie nie odnotowaliśmy przypadków wymagających wdrożenia szczególnych, indywidualnych form pomocy w związku z sytuacją epidemiczną na świecie – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Nasi sołtysi, którzy są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich potrzeby, zostali jednak poproszeni o informowanie Urzędu Gminy Kolbudy o wszystkich przypadkach wymagających interwencji. Cały czas działamy prewencyjnie. Wszyscy mamy nadzieję, że pozostając w domach przyczyniamy się do ograniczania zagrożenia. Myślę, że takie odpowiedzialne zachowania pozwolą na ograniczenie przyrostu zakażeń. Na naszych ulicach widać, że ludzie stosują się do zaleceń i unikają miejsc publicznych. To na ten moment najlepsze rozwiązanie. Proszę też nie ulegać panice i z rezerwą podchodzić do informacji udostępnianych w mediach społecznościowych. Wiele z nich to „fake newsy”, które wywołują niepotrzebny strach i nieracjonalne działania. Sytuacja na świecie wykorzystywana jest też przez naciągaczy i oszustów. Ufajmy tylko informacjom z oficjalnych źródeł.

Podczas spotkania Zespołu poruszono również temat młodzieży i czasowego zamknięcia szkół. Gminne placówki oświatowe właśnie zaczynają zlecać uczniom zadania domowe za pośrednictwem internetu, o czym rodzice informowani są m.in. za pośrednictwem dzienników elektronicznych oraz szkolnych stron internetowych. Zaleca się również, aby młodzież zrezygnowała ze spotkań w większych grupach rówieśników. Jak zapowiedział komendant komisariatu Policji w Kolbudach funkcjonariusze podejmą działania zapobiegające takim praktykom.

Służby gminne pozostają w stałym kontakcie z powiatowym i wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego zbiera się dwa razy w tygodniu, aby szczegółowo omawiać sytuację.

NUMERY, KTÓRE WARTO ZNAĆ:

INFOLINIA NFZ:   

800 190 590

TEL. ALARMOWY PSSE W PRUSZCZU GDAŃSKIM        

503 397 415

TEL. INFORMACYJNY PSSE W PRUSZCZU GDAŃSKIM  (pn-pt 7.30-15.30)    

 (58) 683 50 94

TEL. ALARMOWY URZĘDU GMINY KOLBUDY          

 533 444 736 lub 530 072 074