W ostatnich tygodniach, które obfitują w niepokojące informacje dotyczące epidemii koronawirusa, wiele spraw i wydarzeń w naszym najbliższym otoczeniu toczy się jakby wolniej. Trudno się dziwić, że rozmawiamy głównie o tematach medycznych, analizując kolejne dane statystyczne. Postanowiliśmy sprawdzić czy obecna sytuacja wywołana wirusem COVID-19 ma przełożenie na realizowane w naszej gminie inwestycje.

- W ostatnim czasie nasze działania koncentrujemy przede wszystkim na realizacji wszystkich zaleceń, które mają chronić naszych mieszkańców przed zakażeniem koronawirusem – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Nie zapominamy jednak również o innych sprawach, jak choćby o gminnych inwestycjach. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcami i cieszy mnie fakt, że mimo trudnych warunków w jakich wszyscy funkcjonujemy, nie było dotąd konieczności wstrzymywania prac budowlanych. Mam głęboką nadzieję, że liczba nowych zakażeń wirusem COVID-19 wkrótce zacznie spadać, a my będziemy mogli cieszyć się z nowych inwestycji.

Do najważniejszych z nich należą obecnie: budowa krytej pływalni w Kolbudach, trzeci etap inwestycji drogowych w Jankowie Gdańskim, drugi etap ulicy Żurawiej w Otominie czy ulica Marii Konopnickiej w Ostróżkach. Zaawansowane prace prowadzone są również na ulicy Przedszkolnej w Kolbudach. W Kowalach trwa natomiast budowa nowych pomieszczeń Gminnego Przedszkola.

Jak słyszymy w Referacie Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy w Kolbudach sytuacja wywołana koronawirusem nie spowodowała wstrzymania prac na żadnej z realizowanych inwestycji. Wykonawcy, w trosce o zdrowie swoich pracowników, wdrażają jednak dodatkowe procedury i stosują się do wszelkich zaleceń.

- Wszystkie z naszych inwestycji są w toku – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów UG Kolbudy. – Nigdzie nie wstrzymano prac, choć w niektórych przypadkach ograniczono liczbę osób przebywających jednorazowo na budowie.

Prace trwają na budowie basenu w Kolbudach, gdzie pojawił się już strop na części tzw. podbasenia, a mury obiektu osiągają coraz wyższy poziom.

Prace wykończeniowe prowadzone są z kolei w budynku Przedszkola Gminnego przy ul. Apollina 1 w Kowalach, gdzie we wrześniu mają zostać oddane do użytku nowe pomieszczenia.

- Termin inauguracji zajęć wyznaczono na 1 września br. i nie jest on na tę chwilę zagrożony – uspokaja Adam Babkiewicz. - Realizacja inwestycji postępuje zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Przestoje w pracach budowlanych nie były również konieczne przy inwestycjach drogowych realizowanych w Gminie Kolbudy.

- Jezdnia i chodnik na ulicy Marii Konopnickiej w Ostróżkach już w około 95 procentach pokryte są kostką – mówi Adam Babkiewicz. – Trwa odtwarzanie ogrodzeń i uzupełnianie detali. Czekamy na zakład energetyczny, który ma usunąć niektóre tzw. kolizje. W obecnej sytuacji może to jednak trochę potrwać.

Betonowej kostki z każdym dniem przybywa również na ulicy Przedszkolnej w Kolbudach, która już w około 70 procentach pokryta jest nową nawierzchnią. Trwają też prace przy budowie parkingu zlokalizowanego przy wyjeździe z ulicy Przedszkolnej na drogę wojewódzką. Przebudowa wyjazdu powinna rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Na drugim etapie ulicy Żurawiej w Otominie wykonano natomiast 80 procent kanalizacji deszczowej. Wkrótce powinno się tam rozpocząć układanie krawężników i korytowanie pod budowę nawierzchni.

Opóźnień nie ma również w Jankowie Gdańskim, gdzie powstaje trzeci etap inwestycji drogowej. Zakres prac obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Jankowskiej i Rzemieslniczej oraz budowę ulicy Podgórnej na odcinku od ul. Chabrowej do Tulipanowej. Nawierzchnia pokryta zostanie betonową kostką. Utwardzone zostaną też ulice Daliowa, Hiacyntowa i Tulipanowa na odcinkach gminnych.