Z każdym kolejnym dniem epidemii koronawirusa wzrasta zapotrzebowanie na sprzęt ochronny dla służb medycznych, które z narażeniem własnego zdrowia i życia niosą pomoc osobom chorym. Na szczęście nie brakuje ludzi z wielkim sercem i świetnymi pomysłami. W akcję pomocy personelowi medycznemu włączają się również mieszkańcy i instytucje z Gminy Kolbudy. Produkują przyłbice i maseczki wielorazowego użytku. Realizacja tych projektów wymaga jednak wsparcia.

„Witajcie, jesteśmy czwórką przyjaciół (2 małżeństwa), która postanowiła podjąć własną inicjatywę niesienia pomocy dla medyków z województwa pomorskiego. Na dzień dzisiejszy kupiliśmy dwie drukarki 3D, na których zaczęliśmy testować pierwsze wydruki przyłbic ochronnych. Zakupiliśmy ok. 10 kg filamentów, a także pozostałe komponenty niezbędne do produkcji przyłbic, takie jak: 200 mb gumy ciążowej (można z niej wyprodukować ok 600 przyłbic) oraz ok. (85 m2) twardej folii PET (1200 przyłbic). Folia została przekazana do firmy zajmującej się cięciem laserowym, od której odbierzemy gotowe blendy (szybki do przyłbic).” – piszą mieszkańcy gminy, którzy przy obecnych mocach i potencjale są w stanie produkować około 16 masek dziennie. W ciągu miesiąca pomysłodawcy i realizatorzy akcji mogą więc dostarczyć do placówek medycznych 480 przyłbic.

Te są dziś na wagę złota o czym świadczyć mogą maile pracowników służby zdrowia przesyłane do naszych pomysłowych mieszkańców. 

"zespół to łącznie 20 osób. Nasze zabezpieczenie jest właściwie żadne i często musimy dopraszać się o maseczki, których jest deficyt. Czy byłaby możliwość kupić u Państwa albo otrzymać chociaż takie 3 szt. Przyłbice (bo nie śmiem prosić o więcej)" – to fragment korespondencji, który na stronie aukcji opublikowali jej organizatorzy.

Celem mieszkańców jest więc zwiększenie potencjału produkcyjnego do ok. 50 masek dziennie, czyli ok. 1500 masek miesięcznie. Aby zrealizować ten cel, konieczny jest zakup kolejnych drukarek oraz niezbędnych komponentów do produkcji.

W tym właśnie celu na portalu www.zrzutka.pl pomysłodawcy uruchomili publiczną zbiórkę pieniędzy na realizację projektu. Jej celem jest zebranie kwoty 20 000 złotych, co wydaje się bardzo realne. Już pierwsza doba pokazała, że mamy wielkie serce. Na konto wpłynęło w sumie ponad 11 tysięcy złotych.

Ponieważ cel jest szczytny, a zapał organizatorów wielki zachęcamy do wsparcia akcji. Poniżej publikujemy link do zbiórki.

https://zrzutka.pl/pz9p4g

Jak deklaruje Sebastian Wołejszo z firmy SEL-KOM, jeden z inicjatorów zbiórki, po zakończeniu drukowania, zakupiony sprzęt mógłby być wykorzystywany do akcji edukacyjnych w gminnych szkołach.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łapinie chcą szyć maseczki

W pomoc służbom medycznym włączają się również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łapinie, które zadeklarowały wolę wykonania wielorazowych masek ochronnych dla gdańskich medyków.

Jak informuje Aldona Świderska z WTZ do akcji chcą się włączyć m.in. rodzice podopiecznych Warsztatów, którzy dysponują umiejętnościami i maszynami do szycia. Aby zrealizować projekt potrzebne są jednak materiały, z których wykonane zostaną maski. Organizatorzy apelują więc do wszystkich, którzy mogliby przekazać bawełnę, drucik czy gumki niezbędne do produkcji chirurgicznych maseczek ochronnych.

Wszyscy, którzy zechcieliby wesprzeć Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łapinie proszeni są o kontakt mailowy lub telefoniczny z Aldoną Świderską

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 609 914 764

Jak słyszymy do akcji pomocy osobom poszkodowanym koronawirusem włącza się coraz więcej osób i firm.