Przed nami długi majowy weekend. Przyzwyczailiśmy się, że wolne od pracy dni i wiosenna pogoda stanowią idealne warunki do spotkań towarzyskich i pikników rodzinnych w szerszym gronie. W tym czasie inaugurowaliśmy zazwyczaj również działalność naszej wypożyczalni sprzętu wodnego. Podczas tegorocznej majówki Gminna Przystań Żeglarska, Gminne Kąpielisko w Kolbudach czy place rekreacyjne pozostaną jednak zamknięte. Straż Gminna i Policja będą wspólnie patrolować miejsca, w których gromadzi się zazwyczaj duża grupa osób. W tym roku, ze względu na stan epidemii, podczas majowego weekendu wszyscy musimy  inaczej zorganizować sobie wolny czas.

Grupa przyjaciół, grill, sielska atmosfera, kajaki i rowery wodne - właśnie tak wielu z nas wyobraża sobie długi majowy weekend. Mieszkańcy gminy oraz przyjezdni co roku licznie odwiedzali publiczne, specjalnie przystosowane do grillowania miejsca. Wiaty na placach sołeckich czy ruszty na gminnych terenach rekreacyjnych cieszyły się sporą popularnością.

Zagrożenie epidemiczne sprawiło jednak, że miejsca te zostały zamknięte. Chociaż rząd stopniowo odstępuje od niektórych obostrzeń - wprowadzonych ze względu na koronawirusa - wspomniane tereny i place nadal pozostają zamknięte, a nas wszystkich obowiązują konkretne zasady bezpieczeństwa, jak zasłanianie twarzy i nosa czy zachowanie odpowiedniego odstępu od innych osób.

Jak poinformowano podczas Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w majowy weekend służby częściej patrolować będą miejsca publiczne, w których zazwyczaj gromadzą się większe grupy osób.

- Ostatnie dni pokazały, że coraz więcej osób wychodzi z domu na łono natury oraz na place rekreacyjne – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – To zupełnie normalne, gdyż wszyscy jesteśmy zmęczeni tą narodową kwarantanną.  Pamiętajmy jednak, że wciąż jest niebezpieczne. Majowe weekendy sprzyjają spotkaniom towarzyskim również na terenach rekreacyjnych. Okolice jeziora w Kolbudach czy Otominie kuszą nie tylko naszych mieszkańców. Podobnie jak tereny z wytyczonymi miejscami do grillowania czy parkingi leśne. Właśnie te miejsca będą w majowy weekend szczególnie wizytowane przez Straż Gminną i Policję. Proszę więc wszystkich, aby zrezygnowali z grupowego wypoczynku w miejscach publicznych, które nadal pozostają zamknięte.

Stopniowe odstępowanie od niektórych ograniczeń nie oznacza, że zagrożenie minęło. Nadal musimy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Spotkania w dużym gronie wciąż stanowią niebezpieczeństwo. 

Gmina Kolbudy zawsze namawiała do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu. Temu służyć mają również specjalnie wytyczone miejsca do grillowania. Tym razem apelujemy do mieszkańców i wszystkich, którzy w gronie znajomych i przyjaciół chcieliby skorzystać z naszej infrastruktury, aby zdecydowali się na wypoczynek w bardziej kameralnym gronie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.