Jeszcze w tym roku gruntownej modernizacji poddany zostanie układ drogowy na terenie sołectwa Bielkówko. Przed końcem roku mieszkańcy kilku, szutrowych dotąd ulic, dojadą do domów asfaltem. W Urzędzie Gminy Kolbudy podpisano właśnie umowę na remont ulic: Górnej i Kolonia. Przed kilkoma dniami wójt Andrzej Chruścicki złożył podpis na dokumencie dotyczącym budowy pierwszego etapu ulicy Polnej oraz skrzyżowania z ulicą Kościelną.

Unoszący się w powietrzu kurz, nierówna nawierzchnia i hałas wywoływany przez pojazdy ciężarowe – to główne problemy, z jakimi  przez lata do Urzędu Gminy Kolbudy zwracali się m.in. mieszkańcy ulicy Kolonia.

- Sądzę, że dziś wiele osób może odetchnąć z ulgą – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Szutrowe gminne drogi Górna i Kolonia, na której notujemy duże natężenie ruchu zyskają asfaltowe nawierzchnie i powierzchniowe odwodnienie. Firma MTM SA. z Gdyni, która wykona prace budowlane będzie miała cztery miesiące na realizację zadania. Kierowcy powinni więc pojechać nową nawierzchnią w połowie listopada br.

Zgodnie z projektem ulica Górna zostanie zmodernizowana od miejsca, w którym kończy się obecnie utwardzenie wykonane z płyt yomb do skrzyżowania z ulicą Kolonia i dalej do granicy gminy. Łączna długość odcinka, który zostanie poddany przebudowie wynosi 675 metrów. Na ulicy Kolonia asfalt ułożony zostanie natomiast od skrzyżowania z ulicą Górną do skrzyżowania z ulicą Polną, co daje łącznie odcinek 815 metrów. W obu przypadkach szerokość jezdni wyniesie 5 metrów.

Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami wójt Andrzej Chruścicki podpisał umowę z firmą Strabag, która wykona I etap modernizacji ulicy Polnej w Bielkówku. W tym przypadku, do końca br. powinien powstać ponad 300 metrowy odcinek pokryty masą bitumiczną. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie z ulicą Kościelną. Prace powinny ruszyć na przełomie lipca i sierpnia br.

- Dzięki obu inwestycjom układ drogowy w Bielkówku ulegnie znacznej poprawie – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Przebudowane drogi służyć będą również mieszkańcom innych sołectw, którzy często korzystają z gminnych dróg, aby dojechać do drogi wojewódzkiej 222 w Straszynie, a dalej do Gdańska, Pruszcza Gdańskiego czy Starogardu Gdańskiego. To dowód na to, ze inwestycje nie są realizowane wyłącznie w Kolbudach czy Kowalach. Opinie takie możemy często spotkać na internetowych forach.

Wszystkie zadania, które wkrótce realizowane będą w sołectwie Bielkówko zostały dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Bez udziału środków pozabudżetowych ciężko byłoby realizować nam - tak bardzo potrzebne, a zarazem bardzo kosztowne - inwestycje drogowe – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Na szczęście składane przez nas projekty oceniane są wysoko i możemy liczyć na finansowe wsparcie. Dziękuję Wojewodzie Pomorskiemu i marszałkowi Województwa Pomorskiego, którzy dostrzegają nasze potrzeby w tym zakresie. Aktualnie realizujemy naprawdę sporo prac związanych z poprawą jakości dróg. Mam jednak świadomość, że potrzeby w tym zakresie są wciąż ogromne. My jednak nie ustajemy w staraniach o możliwość budowy kolejnych ulic na terenie gminy.