Pracownicy Urzędu Gminy Kolbudy pomogą naszym mieszkańcom w procedurach formalnych, niezbędnych do sięgnięcia po dofinansowanie z Programu „Czyste Powietrze”. Nasz samorząd udzieli wsparcia w wypełnianiu i składaniu wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do Urzędu Gminy Kolbudy często kierowane są pytania dotyczące możliwości dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, docieplenia budynków czy montaż ogniw fotowoltaicznych. Jedną z nich jest złożenie stosownego wniosku w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Od pewnego czasu aplikacje przyjmowane są jednak wyłącznie drogą elektroniczną, co dla wielu osób jest czynnością dość skomplikowaną. Właśnie z myślą o nich Urząd Gminy Kolbudy postanowił uruchomić specjalne dyżury, podczas których nasi pracownicy pomogą w sięganiu po środki
z rządowego programu.

Wnioski do WFOŚIGW można składać samodzielnie poprzez Portal beneficjenta lub w Urzędzie Gminy Kolbudy.

  • w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 13.00
  • w środy w godzinach od 13.00 do 15.00

po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty pod numerem telefonu  (58) 691-05-45 lub (58) 691-05-35.

- Uruchomienie w naszym urzędzie dyżurów w zakresie Programu „Czyste Powietrze” jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Projekt był kiedyś realizowany na poziomie samorządów, jednak kilkanaście miesięcy temu kompetencję tę w całości przejęły Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chcemy ułatwić naszym mieszkańcom sięganie po środki zewnętrzne. Leży to w interesie osób ubiegających się o dofinansowanie, jak i gminy, która stara się poprawiać jakość powietrza. Najlepszą na to metodą jest eliminacja przestarzałych źródeł ciepła, czemu służy właśnie Program „Czyste Powietrze”. Oprócz rządowego projektu nasza gmina realizuje również swój własny - „Zielone Kolbudy”. W tym przypadku nabór wniosków prowadzony jest na początku roku. Tu również mieszkańcy mogą uzyskać do 5 tys. zł dofinansowania na montaż fotowoltaiki, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Zainteresowanie jest zawsze bardzo duże.

„Czyste Powietrze” to program rządowy, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, jakie powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych kotłach.

Dofinansowanie jest przeznaczone na:

  • zakup, wymianę, montaż źródeł ciepła,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • audyt energetyczny, dokumentację projektową.

Program jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków lub lokali mieszkalnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

Istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do sześciu miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie ale rozpoczętych nie wcześniej niż 15.05.2020r.

Aby złożyć wniosek należy założyć konto na Portalu beneficjenta zalogować się i uzupełnić wniosek (na adres e-mail wysłany jest link aktywacyjny).

Instrukcja video wypełniania wniosku w Programie „Czyste Powietrze”:

 

Pytania i odpowiedzi:

 


Jak założyć konto na portalu Beneficjenta

Więcej informacji na temat Programu „Czyste Powietrze”.