Liczby dotyczące potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce nie nastrajają optymistycznie. Epidemiolodzy biją na alarm apelując do rozsądku Polaków, którzy coraz częściej bagatelizują zagrożenie. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i regulacje, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. W kraju wydzielono strefy (żółtą i czerwoną), w których obowiązują dodatkowe zakazy podyktowane szczególnie wysokim wskaźnikiem zachorowań. Powiat Gdański na mapach służb sanitarnych na razie pozostaje „strefą zieloną”, która nie wymaga pilnego wprowadzania dodatkowych restrykcji. Wspólnie musimy zadbać jednak o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

Okres wakacji, urlopów i wypoczynku nie sprawia, że przerwę od codziennej aktywności robi sobie również koronawirus. Wręcz przeciwnie. Zagrożenie jest realne, a każdego dnia w kraju służby sanitarne potwierdzają setki kolejnych przypadków zakażenia.

Nawet podczas wakacyjnego relaksu nie możemy zapominać o obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach, środkach komunikacji publicznej czy miejscach, w których zachowanie bezpiecznego dystansu nie jest możliwe. Dbajmy o higienę rąk i korzystajmy z płynów dezynfekujących przy wejściu do placówek handlowych czy instytucji. O obowiązku tym regularnie przypominają Policja, która za brak maseczki może nałożyć mandat w wysokości 500 zł oraz Straż Gminna w Kolbudach. Patrole spotkać możemy w okolicach plaży i gminnej przystani czy nawet podczas zakupów w sklepie.

- Odwiedzamy regularnie placówki handlowe przypominając o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz kontrolujemy czy sprzedawcy udostępniają swoim klientom płyn do dezynfekcji rąk – mówi Jarosław Kopczyński, komendant Straży Gminnej w Kolbudach. – Mieszkańcy mogą się nas spodziewać również na Gminnym Kąpielisku, gdzie w ciepłe weekendy wypoczywa wiele osób. Nie zależy nam na karaniu czy uprzykrzaniu wypoczynku. Przypominamy o obowiązku i apelujemy do mieszkańców o odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Jeżeli mamy medyczne przeciwwskazania do noszenia maseczek, to zawsze możemy skorzystać z przyłbic. Koronawirus to realne zagrożenie, a nie tylko telewizyjne statystyki. COVID-19, który pojawił się przed kilkoma miesiącami niestety trochę nam spowszedniał i to uśpiło naszą czujność. Musimy więc na każdym kroku przypominać, że tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest spore i w dużej mierze zależy od nas samych.

Wiele wskazuje na to, że od 1 września do szkół powrócą uczniowie. Choć do pierwszego dzwonka pozostaje jeszcze kilka tygodni, już dziś powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie swoich dzieci.

- Mamy spory wpływ na to czy nasze dzieci 1 września będą mogły bezpiecznie wrócić do szkoły – mówi Paweł Łuczak, inspektor ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego UG Kolbudy. – Stosujmy się do zaleceń, nośmy maseczki, dbajmy o higienę rąk i zachowujmy dystans. Nawet podczas wakacyjnych wyjazdów musimy szczególnie uważać i być ostrożni. Dziś na mapie przedstawionej przez służby jesteśmy zieloną strefą, co nie oznacza, że w Powiecie Gdańskim nie ma przypadków zachorowań. Wspólnie możemy przyczynić się do tego, że kolor naszej strefy nie ulegnie zmianie, a dzieci będą mogły czuć się bezpieczniej po wznowieniu nauki w szkołach.

Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego wciąż pracuje Urząd Gminy Kolbudy. Bezpośrednia obsługa interesantów możliwa jest wyłącznie w wyznaczonej strefie na parterze budynku - po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu terminu wizyty.

PAMIĘTAJMY!

W przestrzeni publicznej nadal należy zasłaniać nos i usta. Nie zapominajmy o tym, robiąc zakupy i jeżdżąc komunikacją publiczną

Dystans społeczny

25 lipca zmniejszony został dystans społeczny - z 2 m do 1,5 m (2 metry obowiązywały od 1 kwietnia).

Wyłączeni z tego obowiązku są:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
 • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
 • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać,
 • osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
 • osoby, które zasłaniają usta i nos.

 

Zasłanianie ust i nosa

Usta i nos należy zasłaniać w przestrzeni otwartej, gdy nie ma się możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach,
w komunikacji zbiorowej.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicach został wprowadzony 16 kwietnia, został zaś zniesiony pod koniec maja.

Maseczki nadal trzeba nosić, jednak w konkretnych sytuacjach:

 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele, szkole, na uczelni
 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.

Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa:

 • w restauracji lub barze podczas posiłku,
 • w pracy, jeśli nie ma się styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
 • podczas przebywania w lesie.

 

Kwarantanna

Ograniczenie dotyczy osób, które:

 • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
 • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
 • mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę.

 

Z obowiązku 14-dniowej kwarantanny zwolnione są osoby, które:

 • przyleciały samolotem z kraju, w którym są niższe wskaźniki zachorowań, a które nie są państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Chodzi o Czarnogórę, Gruzję, Japonię, Albanię, Koreę, Ukrainę i Kanadę;
 • wszyscy kształcący się w Polsce studenci, uczestnicy studiów podyplomowych
  i kształcenia specjalistycznego, a także doktoranci oraz wszyscy naukowcy prowadzący w naszym kraju działalność naukową;
 • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi polskich obywateli albo pozostają pod ich stałą opieką.

 

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu. Spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Takie zasady kwarantanny obowiązują od 20 czerwca 2020 r. Przed tym czasem kwarantannę musiały przechodzić wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób przekraczały granicę Polski. Zasada ta została wprowadzona 15 marca.

Komunikacja publiczna

Ograniczenia dotyczą przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

Do pojazdu komunikacji publicznej może wejść:

 • tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące)

albo

 • tyle, ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

 

Przykład: jeśli w autobusie są miejsca siedzące, to wszystkie mogą być zajęte. Jeśli
w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących, to może w nim jechać 50 osób.

25 marca wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące komunikacji miejskiej. Zgodnie
z nimi autobusem, tramwajem czy metrem mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Zasady te zostały poluzowane 1 czerwca.

Ograniczenia w zgromadzeniach i imprezach

Obecnie (od 17 lipca) w wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych organizowanych
w otwartej przestrzeni może uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

(Od 20 czerwca) działają też teatry czy kluby muzyczne. Warunek jest jeden: może w nich być zajętych maksymalnie 50 procent miejsc. Obowiązkowe jest też zachowanie dystansu społecznego. Zakaz wszelkich imprez masowych został wprowadzony w Polsce 10 marca.

Uroczystości religijne

We mszy lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń.
W kościele obowiązkowe jest jednak zakrywanie ust i nosa, a na cmentarzu zakrywanie ust i nosa lub zachowanie dystansu społecznego. Zasada ta obowiązuje od: 30 maja 2020 r.

Na samym początku epidemii we mszy mogło uczestniczyć pięć osób (nie licząc osób sprawujących kult, np. księży). 20 kwietnia wprowadzono zasadę, że w obrzędzie może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw. pomieszczenia, w którym się on odbywa. Przykładowo w kościele o powierzchni 600 mkw. mogło przebywać 40 osób.

25 lipca zniesiony został z kolei obowiązek zakrywania ust i nosa podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem stanu cywilnego.

Gastronomia

W placówkach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami (dwa metry m). Obowiązuje zakrywanie nosa i ust (nie dotyczy to konsumpcji) i np. przy wyjściu do toalety w restauracji. Zachowane zostają dotychczasowe reżimy sanitarne (np. dezynfekcja stolików).

Restauracje w Polsce zostały zamknięte w połowie marca. Otworzono je ponownie 18 maja. Przy jednym stoliku mogły wtedy siedzieć wyłącznie osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. W innych przypadkach przy stolikach należało siedzieć pojedynczo. Przepis ten usunięto na początku czerwca.

Sport i rekreacja

Od 25 lipca na stadionach publiczność może zajmować nie więcej niż 50 proc. miejsc dla niej przewidzianych. Pierwsi kibice wrócili na stadiony 19 czerwca, od kiedy zajętych mogło być 25 proc. miejsc.

Z kolei limit osób korzystających z aquaparku wynosi 75 proc. obłożenia obiektu. Baseny, jak i siłownie czy kluby fitness otwarte są od 6 czerwca. Wszędzie obowiązuje reżim sanitarny.