Przestronne, funkcjonalne i odpowiednio nasłonecznione sale dydaktyczne. Nowoczesne wyposażenie kuchni i zmywalni, a w salach zabawki i klocki o jakich rodzice dzisiejszych przedszkolaków mogli tylko marzyć. Zajęcia w nowych pomieszczeniach publicznego przedszkola w Kowalach rozpoczyna właśnie setka najmłodszych mieszkańców naszej gminy, to Żabki, Motylki, Jeżyki i Sówki.

Oddana właśnie do użytku placówka przy ul. Apollina 1 w Kowalach jest pierwszym od wielu lat publicznym przedszkolem wybudowanym w naszej gminie od podstaw. Pomieszczenia, w których podstawową wiedzę zdobywać będą najmłodsi zlokalizowano na parterze bloku mieszkalnego, wybudowanego przez firmę „Budros”. W uroczystym przecięciu symbolicznej wstęgi udział wzięli przedstawiciele władz Gminy Kolbudy, przedstawiciel Pomorskiego Kuratora Oświaty, wykonawca oraz część personelu nowego przedszkola. W trosce o bezpieczeństwo młodych użytkowników placówki uroczystego otwarcia dokonano dzień przed udostępnieniem pomieszczeń maluchom. Przedszkolaki jedynie wirtualnie zwróciły się do zebranych gości.

- To ważne wydarzenie dla mieszkańców sołectwa Kowale, którzy z niecierpliwością oczekiwali na dodatkowe miejsca dla swoich pociech – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Przedszkole jest nowoczesne. Z pewnością dzieci będą się tu czuć komfortowo. Idealna jest też jego lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie nie mniej nowoczesnej szkoły. Udało się również poprawić stan nawierzchni ulicy przy której powstało przedszkole oraz wybudować brakujący fragment chodnika, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Zyskujemy sto dodatkowych miejsc i nie tracimy 50 dotychczasowych. Dwie grupy przedszkolne nadal korzystać będą z pomieszczeń w budynku pobliskiej plebanii.

Zadowolenia z warunków w jakich podstawową wiedzę o świecie zdobywać będą maluchy nie kryła Katarzyna Kozicka, dyrektor Przedszkola w Kowalach. W samych superlatywach o metrażu i wyposażeniu nowej placówki wypowiadała się również przewodnicząca Rady Gminy Kolbudy Emilia Jóźwik.

- Gdy rozpoczynałam swoja pracę społeczną miałam małe dziecko, które musiałam wozić do zerówki i szkoły w Kolbudach – mówiła przewodnicząca RGK Emilia Jóźwik. – Myślałam wówczas, jak fajnie by było gdybyśmy takie placówki mieli w Kowalach. Trochę to trwało i kosztowało sporo pracy, ale dziś możemy się cieszyć z pięknej szkoły i przedszkola w Kowalach. To wielka zasługa wszystkich mieszkańców. To nagroda za ten trud.

Do dużych przestrzeni jakie będą mieć do dyspozycji przedszkolaki nawiązała w swoim wystąpieniu dyrektor placówki Katarzyna Kozicka.

- Przestrzeń przedszkola jest dodatkowym edukatorem – mówiła. – Przestrzeń niesie dodatkową treść, dodatkowy przekaz. Samo otoczenie uczy i rozwija dziecko. Cztery sale naszego przedszkola nawiązują do czterech pór roku Wiosna, Lato, Jesień i Zima. To tworzy pewną powtarzalność, ale i spójność całego obiektu.

Łączna powierzchnia przedszkola wynosi około 600 mkw. Przedszkole składa się z czterech sal o powierzchni niemal 70 mkw. Do dwóch z nich przylegają salki korekcyjne o powierzchni 30 mkw. każda. Oddzielone są od siebie mobilną ścianką, po złożeniu której zyskujemy powierzchnię 100 mkw. Pozostałe pomieszczenia w nowej placówce to m.in.: szatnie, toalety w bezpośrednim sąsiedztwie sal, kuchnia ze zmywalnią, pokój psychologa/logopedy. Jest też gabinet dyrekcji z sekretariatem oraz pomieszczenie dla personelu.