W jedenastu punktach Gminy Kolbudy można już darmowo korzystać z Internetu dzięki instalacji punktów hotspot wykonanych w ramach projektu WiFi4EU. Bezpłatny dostęp do sieci na terenach rekreacyjnych i budynkach użyteczności publicznej to inicjatywa pilotowana przez Komisję Europejską. Nasz samorząd uzyskał na ten cel z funduszy unijnych dotację w wysokości 15 000 euro.

Aby połączyć się bezpłatnie z Internetem wystarczy w wybranych lokalizacjach wybrać na swoim urządzeniu połączenie z siecią WiFi4EU. Po zaakceptowaniu regulaminu możemy korzystać z łącza bez podawania dodatkowych haseł czy kodów. Zamontowane urządzenia zapewniają transfer na poziomie do 30 Mb/s.

- Internet o tej przepustowości wystarcza do bezproblemowego korzystania z większości usług szczególnie na urządzeniach mobilnych, którymi zazwyczaj dysponują przebywający w miejscach rekreacji, gdzie w dużej mierze rozmieszczono punkty – mówi Grzegorz Dębiński, Główny Specjalista ds. Informatyki UG Kolbudy. - Niestety liczba możliwych do realizacji punktów w ramach projektu była ściśle określona i nie można było rozmieścić ich na każdym placu rekreacyjnym. Dodatkowo nie wszędzie była możliwość skorzystania z szerokopasmowego dostępu, aby zapewnić prędkość na odpowiednim poziomie. W dwóch lokalizacjach skorzystano z dostępu poprzez modemy LTE. Pozostałe korzystają z dostępnej już infrastruktury, między innymi z dostępu przez sieć światłowodową Urzędu Gminy czy Szkoły Metropolitalnej, rozbudowanej o stosowne połączenia.

Hotspoty, czyli punkty dostępu do sieci bezprzewodowej, zlokalizowano na terenie placów zabaw, Gminnej Przystani Żeglarskiej, stadionie w Kolbudach oraz innych, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców, punktach.

Lista Lokalizacji instalacji punktów hotspot – WiFi4EU na terenie Gminy Kolbudy

 1. Otomin (plac zabaw)
 2. Kolbudy (park rekreacyjny za torami)
 3. Kolbudy (plac przed Urzędem)
 4. Bąkowo (plac rekreacyjny)
 5. Bielkówko (plac rekreacyjny za szkołą)
 6. Kowale (plac zabaw przy szkole)
 7. Kolbudy (Gminna Przystań Żeglarska)
 8. Kolbudy (stadion)
 9. Urząd Gminy Kolbudy – wewnętrzny
 10. Sala Koncertowa UG Kolbudy– wewnętrzny
 11. Świetlica Lublewo - wewnętrzny

WiFi4EU jest programem wsparcia na rzecz zapewnienia dostępu do Internetu wysokiej jakości mieszkańcom i gościom w miejscach lokalnego życia publicznego.