Systematycznie wzrasta liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Coraz więcej osób poddawanych jest izolacji domowej w związku z potwierdzonym zakażeniem. Wielu mieszkańców mających kontakt z osobą chorą objętych zostaje też kilkunastodniową kwarantanną. Pozbawienie możliwości opuszczania mieszkań i domów może powodować wiele komplikacji. Problemem staje się zrobienie podstawowych zakupów spożywczych czy opieka nad zwierzętami domowymi. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych. Zwracajmy więc uwagę na naszych sąsiadów. Zapytajmy czy nie potrzebują wsparcia w załatwieniu codziennych spraw.

W szczególnie trudnej sytuacji są mieszkające samotnie osoby starsze. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje pomoc Seniorom, którzy nie mogą liczyć na wsparcie bliskich. Opiekunowie środowiskowi pomogą starszym mieszkańcom w zrobieniu niezbędnych zakupów. Aby skorzystać z takiej formy wsparcia należy zadzwonić pod numer

(58) 682 72 89 wew. 10 lub 11

od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00

- Taką formą pomocą objęte są przede wszystkim osoby w wieku 70+, jednak w szczególnie trudnych przypadkach możemy wspierać również osoby młodsze – mówi Małgorzata Moszczyńska, kierownik GOPS w Kolbudach. – Pracownik GOPS, lub ewentualnie wolontariusz, zakupuje najpotrzebniejsze produkty dnia codziennego dla seniora ze środków finansowych osoby zainteresowanej uzyskaniem pomocy. Apelujemy przy tym, aby seniorzy uważali na oszustów mogących podszywać się pod opiekunów środowiskowych. Nasi pracownicy posiadają legitymacje służbowe lub zaświadczenie o zatrudnieniu  wydane przez kierownika GOPS. W razie wątpliwości można się tez skontaktować z naszym ośrodkiem aby potwierdzić personalia pracownika czy wolontariusza.

Z pomocy GOPS skorzystać mogą więc nie tylko seniorzy. Jak zapewnia kierownik GOPS Małgorzata Moszczyńska. Osoby młodsze, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji również nie będą pozostawione samym sobie. Ośrodek pozostaje w stałym kontakcie ze Strażą Gminną oraz Gminnym Komendantem OSP. Służby te deklarują gotowość wspierania działań związanych z pomocą społeczną w czasach pandemii.

- Mieszkańcy znajdujący się w trudnej sytuacji, w tym tej spowodowanej kwarantanną, mogą kontaktować się z GOPS-em, a my będziemy indywidualnie rozpatrywać poszczególne sprawy – mówi Małgorzata Moszczyńska.

Pracownicy GOPS zwracają uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny problem jaki wiąże się z kwarantanną. Do tej pory mówiono o nim niewiele, ale jego skala może niestety wzrastać. Chodzi o pomoc nie tylko w zakupach, ale również opiece nad domowymi zwierzętami, których właściciele pozostają w izolacji domowej lub na kwarantannie.

- Bardzo chciałabym, zaapelować do mieszkańców poszczególnych sołectw, aby zapytali sąsiadów objętych kwarantanną czy nie potrzebują pomocy nie tylko w zakupach, ale również np. wyprowadzeniu psa na spacer – mówi Małgorzata Moszczyńska. - Mieliśmy już telefon od samotnego mieszkańca, który poinformował, że jest na kwarantannie a ma psa. Obawiam się większej skali tego zjawiska, dlatego właśnie taka samopomoc sąsiedzka byłaby jak najbardziej wskazana w tym trudnym czasie.

Mieszkańców, którzy pozostają na kwarantannach zachęcamy również do dokonywania zakupów i zamawiania posiłków on-line. W ten sposób wspieramy przy okazji branżę gastronomiczną, która w wyniku wprowadzonych regulacji i obostrzeń znalazła się aktualnie w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Korzystając z wszystkich wymienionych form pomocy pamiętajmy o podstawowych zasadach kwarantanny i unikajmy bezpośredniego kontaktu z osobami dostarczającymi zamówienie.