To będzie bez wątpienia wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości. Wydarzenie kojarzone z biało-czerwonymi korowodami, koncertami i występami artystycznymi młodzieży tym razem przeżywać będziemy w domowym zaciszu i w gronie najbliższych. Obowiązujące w kraju obostrzenia, zawieszone zajęcia szkolne i ograniczenia w organizacji zgromadzeń publicznych sprawiają, że nie będziemy mogli się w tym roku spotkać, aby wspólnie świętować 102 rocznicę odzyskania Niepodległości. 11 listopada to jednak data, która - bez względu na okoliczności – stanowi powód do radości i świętowania, ale i okazję do głębokiej refleksji.

- 102 rocznica odzyskania niepodległości z pewnością szczególnie zapisze się w naszej pamięci – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Ten radosny dla Narodu Polskiego dzień spędzimy tym razem skromnie, w swoich domach, w towarzystwie najbliższych. To jednak doskonały moment do przemyśleń i refleksji. 11 listopada, podczas wieców i akademii mówimy wiele o patriotyzmie i o tym co jako współcześni obywatele możemy zrobić dla swojej ojczyzny. Dziś wszyscy stajemy w obliczu nowych, trudnych wyzwań, a słowo solidarność nabiera szczególnego znaczenia. Wielu z nas doświadczonych zdrowotnymi, społecznymi, ale i ekonomicznymi skutkami epidemii potrzebuje dziś wsparcia i pomocy. Nie zapominajmy o naszych sąsiadach i znajomych, których radość w tym szczególnym dla Polski dniu przeplata się z troską o dzień jutrzejszy. Bądźmy dla siebie życzliwi i służmy sobie pomocą. To doskonały sposób na okazanie swojego patriotyzmu i solidarności. Ogromną rolę w dziejach naszego kraju odgrywała zawsze wiara i nadzieja. Jestem przekonany, że kolejną rocznicę świętować będziemy wspólnie i w bardziej radosnych nastrojach. Razem przetrwamy ten trudny czas.

Obchodzona 11 listopada rocznica jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie ojczyzny z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski, który w ten sposób upamiętnił objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. W dniu 10 listopada 1918 roku Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Dzień 11 listopada 2018 roku był zwieńczeniem ciężkiej, okupionej krwią walki toczonej od Powstania Kościuszkowskiego. Przez wielu określany jest mianem ponownych narodzin naszej ojczyzny. To wyjątkowa okazja do wspomnień, wzruszeń i podziękowań dedykowanych bohaterom, którzy za wolna Polskę zapłacili cenę najwyższą.

Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Zostało przywrócone dopiero w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 roku.