W imieniu Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek zapraszamy do wzięcia udziału w zdalnym szkoleniu „Kompetencje komunikacji międzykulturowej”. Szkolenie skierowane jest do osób pracujących w instytucjach i organizacjach pozarządowych działających w Województwie Pomorskim.

Przygotowuje do pracy i funkcjonowania w środowisku wielokulturowym. Wspiera w kontaktach z osobami z innych kultur. Ułatwia wychodzenie ze stereotypów i uprzedzeń, korzystania z narzędzi przezwyciężania barier kulturowych. Warsztat rozwija kompetencje komunikacji międzykulturowej na trzech poziomach: wiedzy, umiejętności oraz wrażliwości.

Szkolenie prowadzone jest w sposób aktywny i zdalny, na platformie Zoom. Nie wymaga instalowania żadnych programów, aplikacji. Uczestniczy się bezpośrednio z otrzymanego przed szkoleniem linka.

Jedno szkolenie to dwa spotkania po 4 godziny. W godzinach przedpołudniowych. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia udziału w szkoleniu. 

Szkolenia finansowane są ze środków Samorządu Województwa w ramach projektu „Zapraszamy. Partnerzy na rzecz integracji”

Harmonogram szkoleń 2020 

  • 26 i 27 listopada godz. 10.00-14.00
  • 26 i 27 listopada 11.00-15.00
  • 30 listopada i 1 grudnia 10.00 – 14.00
  • 1 i 2 grudnia 11.00-15.00
  • 3 i 4 grudnia 11.00-15.00
  • 2 i 4 grudnia 9.00-13.00
  • 7 i 8 grudnia 10.00-14.00
  • 8 i 9 grudnia 11.00-15.00
  • 9 i 10 grudnia 10.00 – 14.00
  • 14 i 15 grudnia 10.00-14.00

Zgłoszenia proszę wysyłać na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sylwetki trenerów

Aleksander Suhak

historyk, trener, edukator, tutor; absolwent historii i studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej; członek i współpracownik Stowarzyszenia WK „Borussia”. Autor i koordynator merytoryczny licznych projektów z zakresu edukacji międzykulturowej, autor publikacji „Bezpieczna różnorodność. Podręcznik dobrych wzorców bycia w szkole” oraz scenariuszy zajęć z zakresu edukacji międzykulturowej i obywatelskiej oraz historii. Regionalny koordynator programu „Zachować pamięć”, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Yad Vashem.

Kornelia Kurowska

menadżerka kultury, edukatorka, absolwentka filologii germańskiej i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi; prezes Fundacji „Borussia” i przewodnicząca Stowarzyszenia WK „Borussia”. Inicjatorka i koordynatorka programów i projektów edukacji pozaformalnej o zasięgu lokalnym, krajowym i europejskim, współpracuje ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i samorządami w kraju i za granicą; prowadzi szkolenia z edukacji międzykulturowej, komunikacji w grupie, zarządzania projektem; członkini grup roboczych i gremiów krajowych i międzynarodowych, zajmujących się edukacją obywatelską. 

Ewa Romanowska

działaczka społeczna, edukatorka, filolożka, politolożka. Od 2000 roku związana ze środowiskiem olsztyńskiej „Borussii” – organizacji pozarządowej działającej na rzecz budowania i rozwijania dialogu pomiędzy ludźmi różnych narodowości, kultur, wyznań czy poglądów poprzez działania edukacyjne i kulturalne. Zaangażowana w rozwój współpracy transgranicznej. Koordynatorka ogólnopolskiego programu wizyt studyjnych dla studentów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii Study Tours to Poland dla studentów. Autorka i współautorką publikacji na temat stosunków polsko-rosyjskich, współpracy transgranicznej, Obwodu Kaliningradzkiego FR, aktywizacji społeczności lokalnych. Współtwórczyni Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA w Olsztynie – działającego od 2013 roku miejsca spotkań, działań, edukacji. Tutorka w Programie Liderzy PAFW. Członkini zarządu Fundacji BORUSSIA oraz Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”.