Będzie bardziej ekologicznie, a dodatkowo pomożemy osobom niepełnosprawnym w rehabilitacji oraz zakupie sprzętów, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. W czterech punktach Gminy Kolbudy ustawiono właśnie czerwone, metalowe pojemniki w kształcie serca. Można do nich wrzucać plastikowe zakrętki z butelek po napojach oraz innych płynach. To pierwsze tego typu urządzenia na terenie naszego samorządu.

Wiele osób od lat zbiera plastikowe zakrętki aby przekazać je instytucjom, które pomagają w zakupie niezbędnego osobom niepełnosprawnym sprzętu. Odbiorem plastikowego odpadu zajmują się podmioty, które przekazują plastik do firm recyklingowych, a uzyskane z jego sprzedaży środki przeznaczają na pomoc np. osobom z dysfunkcjami ruchu. Wózki inwalidzkie, protezy czy inne urządzenia służące rehabilitacji znacznie ułatwiają życie lub pomagają w odzyskiwaniu sprawności i powrocie do zdrowia.

Pierwsze pojemniki zostały zamontowane w czterech punktach: przed Urzędem Gminy Kolbudy, przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach, przy Szkole Podstawowej w Kowalach oraz w Bielkowie, gdzie kosz został zakupiony ze środków funduszu sołeckiego.

- „Ja od kilku lat zbieram nakrętki i moja córka je zabiera i przekazuje dalej”

- „Super, mam bardzo sporo w domu uzbieranych”

- „Super, zawsze był ten problem co z nimi zrobić”

- „Brawo. Pomysł godny powielania w innych gminach”

To tylko kilka z wielu komentarzy jakie pojawiły się w mediach społecznościowych, gdy poinformowaliśmy o planie zamontowania pojemników w naszej gminie. Mamy więc nadzieję, że czerwone kosze szybko zapełnią się kolorowymi nakrętkami, które każdego dnia kupujemy wraz z produktami spożywczymi czy chemią gospodarczą. Chwilę po ustawieniu pojemnika przed urzędem zebrane przez siebie nakrętki wrzucił do kosza wójt Andrzej Chruścicki. W ślad za nim poszli inni mieszkańcy.

- Mam nadzieję, że nie tylko pomożemy osobom niepełnosprawnym, ale również dokładamy kolejną cegiełkę do systemu selektywnej zbiórki odpadów – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Mam tu na myśli nie tylko kilogramy zebranego plastiku, ale również, a może przede wszystkim, wartość edukacyjną. Informacja o naszym projekcie została pozytywnie przyjęta przez naszą społeczność. Kosze raczej nie będą stały puste. Mamy cztery tego typu pojemniki. Wybraliśmy centrum gminy, czyli okolice urzędu oraz szkoły w Kolbudach i Kowalach. To lokalizacje, w których pojawia się największa liczba osób. Na zakup serca ze swoich funduszy zdecydowało się sołectwo Bielkowo. Być może w przyszłości podobne kosze staną również w innych punktach gminy.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zbierania plastikowych zakrętek. Jak najszybciej zapełnijmy nasze kosze-serca.

Do pojemników możemy wrzucać m.in. zakrętki po napojach, mleku czy jogurtach, jak również po chemii gospodarczej, płynach do zmywania, szamponach, płynach do płukania. Do kosza nie wrzucamy innych przedmiotów. Jeżeli w zakrętkach są tekturowe uszczelki, należy je wyjmować przed umieszczeniem odpadu w pojemniku.