Od 3 lutego br. rusza gminny program „Zielone Kolbudy”, w ramach którego mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z budżetu gminy zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pomp ciepła. Wraz z ogłoszeniem o naborze wniosków, które opublikowaliśmy w naszym serwisie, w mediach społecznościowych pojawiły się ogłoszenia firm oferujących pośrednictwo w pozyskaniu środków oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że część przedsiębiorców w swoich materiałach reklamowych, w celu pozyskania klienta, przedstawia gminne dofinansowanie jako własną promocję. Nie wspominając ani słowem o tym, że „Zielone Kolbudy” to program samorządowy, a środki finansowe pochodzą z gminnego budżetu.

Drugim typem ogłoszeń mogących wprowadzać mieszkańców w błąd są te, w których wykorzystywany jest logotyp z herbem gminy. Takie działanie może błędnie sugerować osobie zainteresowanej dofinansowaniem, że dana firma występuje w imieniu Gminy Kolbudy. Pragniemy wyraźnie podkreślić, że w przypadku programu „Zielone Kolbudy” nasz samorząd nie współpracuje z żadną z firm oferujących montaż odnawialnych źródeł energii, ani nie udzielił nikomu zgody na używanie herbu gminy do promowania swojej oferty. Radcy prawni Urzędu Gminy Kolbudy przygotowują aktualnie wezwania do zaniechania praktyk mogących wprowadzać w błąd i naruszać dobra osobiste Gminy Kolbudy.

Urząd Gminy Kolbudy nie ma nic przeciwko korzystaniu przez mieszkańców z usług firm oferujących pomoc w pozyskaniu środków i montaż urządzeń. Celem programu „Zielone Kolbudy” jest przecież zastępowanie nowymi instalacjami przestarzałych źródeł energii, na czym wszystkim nam zależy. Uważamy jednak, że przedstawianie gminnego dofinansowania w sposób mogący sugerować, że jest to oferta prywatnej firmy, nie jest uczciwe. Apelujemy więc do firm o zaniechanie tego procederu, a mieszkańców zachęcamy do uważnego analizowania ofert.

Przypominamy, że „Zielone Kolbudy” to program gminny, którego celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Na dofinansowanie liczyć mogą mieszkańcy, którzy zdecydują się na zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pomp ciepła. Wysokość dotacji wyniesie 50 procent kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

Jak złożyć wniosek (kliknij)