Zastanawialiście się do jakiego pojemnika na odpady wrzucić np. stary bandaż, bombkę choinkową, pluszową zabawkę czy czekoladę bez opakowania? Jeżeli przy którymś ze wskazanych odpadów mieliście wątpliwości, to pomoże je rozwiać… słownik segregacji jaki już wkrótce trafi do mieszkańców w formie kolorowej książeczki wydrukowanej na ekologicznym papierze.

Opracowanie, w którym na kilkudziesięciu stronach - w kolejności alfabetycznej – opisano rozmaite odpady przypisując je do poszczególnych pojemników, przygotowuje Gminny Zakład Usług Komunalnych we współpracy z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku.

Książeczka z pewnością pomoże rozwiać wiele wątpliwości. Broszura zawierać będzie szereg ciekawych informacji dotyczących prawidłowej selekcji na poszczególne frakcje. Z kart opracowania dowiemy się np. że paragon sklepowy drukowany na papierze termicznym nie jest odpadem, który powinniśmy wrzucać do pojemnika na… papier. Miejsce wydruku z jakim odchodzimy od sklepowej kasy jest w kuble z odpadami resztkowymi, gdyż nie nadaje się do recyklingu.

- Cały czas uczymy się zasad segregacji i wygląda to coraz lepiej – mówi Krzysztof Hypki, prezes GZUK. – Często stajemy jednak przed pytaniem, do którego pojemnika wrzucić dany odpad, zwłaszcza gdy chodzi o rzeczy, których pozbywamy się sporadycznie. W przestrzeni publicznej funkcjonuje też wiele mitów dotyczących segregacji. Myślę, że ten poradnik pomoże rozwiać wiele wątpliwości i sprawi, że selekcja na poszczególne frakcje będzie bardziej skuteczna. Mam nadzieję, że słownik, który chcemy dystrybuować bezpłatnie zaciekawi wielu mieszkańców i przyda się w każdym gospodarstwie domowym.

„Nawet najmniejsze działania czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu” – głosi sentencja zamieszczona na pierwszych stronach opracowania.