Pod koniec stycznia br. rozpoczęła się gruntowna przebudowa nowego mostu na ulicy Przemysłowej w Kolbudach. Po wyburzeniu starej kładki i modernizacji przęseł, na których umiejscowiona zostanie nowa konstrukcja, prace na placu budowy utknęły w martwym punkcie. Wiele wskazuje na to, że przesunie się termin oddania mostu do użytku. Powodem jest konieczność wykonania dodatkowych prac i zmian konstrukcyjnych.

W starostwie powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie poświęcone przebudowie mostu na ulicy Przemysłowej w Kolbudach. Wzięli w nim udział przedstawiciele Inwestora, wykonawcy, inspektor nadzoru oraz reprezentanci Urzędu Gminy Kolbudy. Z przekazanych informacji wynika, że podczas realizacji inwestycji wystąpiły nieoczekiwane komplikacje, które spowodowały konieczność chwilowego wstrzymania prac.

- Okazało się, że konieczna jest, nieplanowana wcześniej, przebudowa instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych przebiegających wzdłuż konstrukcji mostu – mówił  Jerzy Świs, naczelnik Wydziału Infrastruktury, w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim. – Zamówiono specjalistyczne, proizolowane materiały, które powinny dotrzeć na plac budowy w pierwszym tygodniu maja. Przebudowa obu sieci może natomiast potrwać do końca maja.

To nie jedyne utrudnienie na jakie napotkano podczas budowy mostu. Zaistniała również konieczność przeprojektowania przyczółków, na których posadowiony zostanie most. Wiele wskazuje na to, że planowane na czerwiec oddanie inwestycji do użytku nastąpi później niż zakładano. Dziś trudno jednak precyzyjnie określić nowy termin.

- Od kilku dni coraz częściej spotykamy się z pytaniami mieszkańców o to, dlaczego na budowie mostu od pewnego czasu nie widać zbyt wielu pracowników – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Aby realizacja inwestycji na ulicy Przemysłowej była możliwa konieczne było wytyczenie objazdu przez ulicę Reknicką, gdzie wzdłuż drogi zlokalizowane są domki jednorodzinne. Zdajemy sobie sprawę, że rozwiązanie to jest uciążliwe zarówno dla mieszkańców, kierowców korzystających z tej drogi, a także pasażerów komunikacji publicznej. Wszystkim nam zależy, aby nowy most został ukończony jak najszybciej. Są jednak w życiu sytuacje nieprzewidziane, na które nie mamy wpływu. Inwestycja musi być zrealizowana porządnie, bo ma nam służyć przez dziesiątki lat. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość.

Szerokość jezdni na zmodernizowanym, żelbetowym moście wynosić będzie 7 metrów, a jego długość 27 metrów. Powstanie też chodnik o szerokości 2 metrów. Nośność mostu zwiększona zostanie z 12 do 40 ton.  Wraz z dojazdami przebudowa obejmie ok. 125 m drogi.

Inwestycja mostowa otrzymała dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim. W kosztach przedsięwzięcia partycypuje Gmina Kolbudy.

Budowa nowego mostu, to nie jedyny zakres prac drogowych realizowanych na ulicy Przemysłowej. Równocześnie prowadzona jest modernizacja nawierzchni tej drogi. Inwestycja obejmuje odcinek rozpoczynający się kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem z ulicą Sienkiewicza, a kończący przy granicy z Gminą Żukowo, tuż przed miejscowością Łapino Kartuskie.