Policjanci z Komisariatu Policji w Kolbudach w ciągu zaledwie kilku dni otrzymali dwa zgłoszenia o kradzieży pieniędzy z kont bankowych naszych mieszkańców. W sumie za pośrednictwem internetowych łączy poszkodowani utracili po około 50 tysięcy złotych. W obu przypadkach zastosowano nową i niezwykle trudną do wykrycia formę kradzieży.

Jak informuje Komendant Komisariatu Policji w Kolbudach asp. szt. Sylwester Jaworski w obu przypadkach ofiary dokonywały wcześniej operacji finansowych licząc na pomnożenie swoich środków. Oszuści kontaktowali się z mieszkańcami oferując im pomoc w odzyskaniu niefortunnie zainwestowanych środków lub w pomnożeniu oszczędności.

- Oszuści namawiali swoje ofiary do zainstalowania oprogramowania, które umożliwi im zdalny dostęp do pulpitu komputera ofiary – wyjaśnia komendant Sylwester Jaworski. – Następnie, na oczach poszkodowanych logowali się do kont bankowych na podstawie loginów i kodów, które podawały im same ofiary. Wgląd do konta miał rzekomo służyć potwierdzeniu, że dana osoba dysponuje odpowiednimi środkami pieniężnymi. Jak nietrudno się domyślić środki znikały z konta. Poszkodowani, to osoby starsze, które wcześniej dokonywały operacji finansowych za pośrednictwem łączy internetowych. Niestety chęć zysku uśpiła ich czujność. Oszuści rozpracowywali te osoby przez kilka godzin budując zaufanie.

Jak przyznają Policjanci oszustwa dokonywane w ten sposób są niezwykle trudne do wykrycia a trop urywa się często na wschodniej granicy i umiejscowionych za nią serwerach.

- Apelujemy do mieszkańców naszej gminy, aby zachowali szczególną czujność i pod żadnym pozorem nie ulegali namowom nieznanych im osób do instalowania jakiegokolwiek oprogramowania na swoich komputerach – mówi Sylwester Jaworski. – Nikomu nie ujawniajmy też naszych haseł czy loginów do kont bankowych. Sprawa wydaje się oczywista, jednak jak pokazuje doświadczenie chęć zysku może czasami zwyciężyć ze zdrowym rozsądkiem. Obawiamy się, że prób wyłudzenia opisaną metodą może być więcej. Mając do czynienia z podejrzaną propozycją skontaktujmy się z Policją lub przynajmniej z kimś z członków rodziny. Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty czy dokonuje zakupów w sieci. Tę sytuację coraz częściej wykorzystują przestępcy.

Policjanci przestrzegają również przed stosowanymi od lat, ale wciąż wykorzystywanymi metodami wyłudzeń „na wnuczka”, „na policjanta” czy linków przesyłanych za pośrednictwem oszustów podszywających się pod firmy kurierskie. Prosimy, aby na podobne metody oszustwa wyczulić zwłaszcza osoby starsze, które nie zawsze zdają sobie sprawę, że ujawnienie kodu, loginu czy hasła może pozbawić nas oszczędności całego życia.