Ta inwestycja w istotny sposób wpłynęła na krajobraz wsi Babidół oraz komfort życia mieszkańców. Przez lata ta malownicza miejscowość kojarzyła się często z trudnymi warunkami drogowymi i nierówną nawierzchnią, na której uszkodzić można zawieszenie pojazdu. Dziś to już przeszłość. W sołectwie oddano właśnie do użytku zmodernizowane odcinki ulic Jaśminowy Stok i Tęczowa Polana. Nierówne dotąd drogi pokryła estetyczna i praktyczna brukowa kostka, którą ułożono na odcinku liczącym ponad kilometr długości. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 2,8 mln zł i niemal w całości został sfinansowany ze środków budżetu państwa.

Uroczystego przecięcia wstęgi na zmodernizowanym układzie drogowym dokonano w obecności przedstawiciela Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zadanie zostało bowiem sfinansowane ze środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łączna kwota przyznana na to zadanie z budżetu państwa wyniosła 2 810 956 zł. Podczas uroczystości Wojewodę Pomorskiego reprezentował jego doradca Ireneusz Szweda. Świadkami tego wydarzenia byli również radna Katarzyna Podhajska-Średniawa i sołtys wsi Andrzej Czubek. Na przecięcie wstęgi załapała się też korzystająca z uroków wakacji młodzież.

- Inwestycja dzięki synergii dwóch rządowych programów praktycznie w całości została sfinansowana ze środków budżetu państwa – mówił doradca Wojewody Pomorskiego Ireneusz Szweda. – Nowa droga z pewnością poprawi komfort życia mieszkańców, ale również doskonale wpasowuje się w krajobraz tej niezwykle malowniczej miejscowości.

Oprócz nowych nawierzchni w ramach inwestycji wykonano nową instalację oświetleniową. Zamontowano 29 lamp. Przebudowano również kanalizację sanitarną oraz deszczową i wybudowano kanalizację tłoczną. Wykonawca, Firma Ogólnobudowlana ARAT, dokonał umocnienia skarp i wybudował mur oporowy na długości stu metrów. Na zmodernizowanych drogach powstały cztery progi zwalniające. Przebudowano również sieć teletechniczną i światłowodową.

- Nie jest tajemnicą, że w sołectwie Babidół mieliśmy jedne z najgorszych dróg w gminie – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Niejeden kierowca uszkodził tu swój pojazd. Warunki drogowe były szczególnie trudne zimą i jesienią. Teraz sytuacja uległa znacznej poprawie, choć sama realizacja inwestycji, ze względu na wąskie ulice i gęstą zabudowę, mocno dała się we znaki lokalnej społeczności. Sądzę jednak, że dziś mieszkańcy wsi są bardzo zadowoleni. Patrząc na efekty prac drogowych możemy śmiało powiedzieć, że warto było uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekt końcowy. Dzięki dofinansowaniom z dwóch programów gmina poniosła jedynie koszt wykonania projektu.

Sołtys wsi Babidół Andrzej Czubek, oprócz poprawy komfortu jazdy, zwrócił uwagę na jeszcze jedną zaletę nowej inwestycji. Przypomniał, że dotychczas podczas intensywnych opadów deszczu czy roztopów, niejednokrotnie dochodziło do zalewania niektórych, położonych niżej, posesji. Wyraził nadzieję, że dzięki nowej kanalizacji uda się rozwiązać ten problem.

Zmodernizowane jezdnie mają szerokość 4,5 metra. Projektowana prędkość wynosi 30 km/h.

- Z zadowoleniem uczestniczę w każdym otwarciu kolejnych odcinków dróg w naszej gminie – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Dzięki dofinansowaniom realizujemy kilka inwestycji drogowych jednocześnie. Niebawem oddamy do użytku kolejne ulice w Kolbudach, Lublewie Gdańskim i Otominie. Tempa nabiera inwestycja na ulicy Fiołkowej w Czapielsku. Podpisaliśmy też kolejne umowy na dofinansowanie budowy ulic Jarzębinowa i Bratek w Czapielsku oraz Okrężnej w Otominie. Wkrótce ogłosimy przetargi. Te trzy zadania uzyskają z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie w wysokości ponad miliona złotych.