Przed Urzędem Gminy Kolbudy posadzono żonkile. Wyraziste, żółte kwiaty – gdy zakwitną - nie tylko ozdobią park, ale również przypominać będą o osobach, które przeżywają trudne chwile zmagając się z poważnymi chorobami oraz o ludziach, którzy służą im wsparciem i pomocą w tej naznaczonej bólem i niepewnością drodze. To symboliczne wydarzenie stanowi również zapowiedź aktywnego udziału naszego samorządu w Projekcie „Pola Nadziei”, który od blisko ćwierć wieku realizowany jest w całej Polsce.

Głównym celem projektu polegającego na wspólnym sadzeniu żonkili jest przede wszystkim zwrócenie uwagi mieszkańców Gminy Kolbudy na tematykę hospicyjną. Przypomnienie o potrzebach i problemach osób nieuleczalnie chorych oraz o trudnej do przecenienia roli placówek udzielających im świadczeń medycznych i niezbędnego duchowego wsparcia w niezwykle trudnej walce z chorobą. W swoim wystąpieniu mówił o tym m.in. wójt Andrzej Chruścicki.

Żonkile są symbolem Programu „Pola Nadziei”. Wspólne sadzenie tych pięknych kwiatów w parku przed Urzędem Gminy Kolbudy stanowi jednocześnie zapowiedź aktywnego włączenia się Gminy Kolbudy do Projektu i podejmowania w najbliższej przyszłości działań służących m.in. wspieraniu pomocy hospicyjnej. Wiosną, podczas trwania akcji „Pola Nadziei” na terenie kraju organizowane są konkursy, spotkania i happeningi skierowane do dzieci i młodzieży. Wygłaszane są prelekcje mające na celu oswajanie najmłodszych z tematyką hospicyjną.

Program Pola Nadziei został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care. W 1997 roku MCCC przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji Pola Nadziei Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Od tego czasu żonkilowe Pola Nadziei kwitną rokrocznie w Krakowie, a od 2003 roku również w innych miastach Polskich – dla chorych w tamtejszych hospicjach.

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest koordynatorem ogólnopolskiej edycji akcji. W pierwszych ogólnopolskich Polach Nadziei wzięło udział 7 hospicjów, obecnie każdego roku do programu zgłasza się około 40 hospicjów.

W symbolicznym sadzeniu żonkili, oprócz przedstawicieli naszego samorządu, udział wzięli goście z Fundacji Hospicyjnej św. Franciszka Ksawerego w Przywidzu, która opiekuje się również ciężko chorymi mieszkańcami naszej gminy, udzielając im wsparcia w miejscu zamieszkania. W wydarzeniu uczestniczyli również Senator RP Ryszard Świlski, członkini Zarządu Powiatu Gdańskiego Natalia Błońska oraz goście z gminy Przywidz, z wójtem Markiem Zimakowskim. Szkoły reprezentowali dyrektorzy placówek oraz wolontariusze, uczniowie gminnych szkół. Cebulki żonkili sadzili także nasi seniorzy.