W Muzeum Zamkowym w Malborku uroczyście podpisano akt założycielski Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze sp. z o.o. Jednym z udziałowców jest Gmina Kolbudy, w imieniu której podpis na dokumencie złożył wójt Andrzej Chruścicki.

Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN-Pomorze sp. z o.o. tworzą gminy: Kolbudy, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Malbork, Gniew, Nowy Staw, Miłoradz, Kępice, Człuchów, Pelplin, Kobylnica, Dzierzgoń, Czersk, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Stary Dzierzgoń, a także Krajowy Zasób Nieruchomości. Jej siedzibą będzie Malbork.

W marcu tego roku Rada Gminy Kolbudy przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia naszego samorządu do spółki, której zadaniem będzie budowę mieszkań czynszowych z finansowym wsparciem państwa. Skorzystać na tym mają przede wszystkim młode rodziny, które nie mają zdolności kredytowej.

Na utworzenie spółki zainteresowane miasta i gminy otrzymały po 3 mln zł. Kwota ta stanowi wkład do tworzonego podmiotu.

Samorządy - już podczas realizacji projektów mieszkaniowych w SIM-ach - będą mogły również liczyć na dofinansowanie środkami skarbu państwa w wysokości do 35 proc. wartości inwestycji. Z kolei klienci, którzy będą wpłacać do 20-25 proc. wartości, będą mogli po 20-30 latach nabyć prawo własności mieszkań.

Źródłami finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą:

  • bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające do 35% kosztów inwestycji,
  • udziały wniesione przez lokatorów,
  • preferencyjny kredyt udzielany z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego – kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych.