Ta wiadomość z pewnością zainteresuje mieszkańców, którzy ukończyli 55 rok życia. W Gminie Kolbudy startuje właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nasz samorząd, wspólnie z innymi gminami Powiatu Gdańskiego przystępuje do projektu „Złota Jesień Seniora – z wiedzą przez życie”. Zajęcia rozpoczną się jeszcze w tym roku i będą kontynuowane w roku 2022. Podpisy na umowie umożliwiającej rozszerzenie oferty dla starszych mieszkańców złożyli wójt Andrzej Chruścicki oraz Karol Kardasiński, przedstawiciel Fundacji dla Gdańska i Pomorza.

 - Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w wielu samorządach, a zajęcia dedykowane seniorom cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Znając aktywność naszych seniorów nie mam wątpliwości, że podobnie będzie w naszej gminie. Jako certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia samorząd przyjazny starzeniu się czujemy się zobowiązani do rozszerzania naszej oferty dla tej grupy wiekowej.

Pierwsze zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędą się jeszcze w tym miesiącu w szkole we wsi Buszkowy. W środę 27 października o godzinie 9:00 rozpoczną się tam zajęcia rekreacyjno-ruchowe dla mieszkańców w wieku 55+. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszych zapisów. Wystarczy po prostu przyjść na zajęcia, które – tak jak wszystkie w ramach UTW – są oczywiście bezpłatne.

Szczegółowy harmonogram dla całej oferty UTW jest aktualnie opracowywany. Bieżące informacje na ten temat będą przekazywane m.in. za pośrednictwem strony „Seniorzy z Gminy Kolbudy” na profilu facebook.

Podczas spotkań w ramach UTW uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. wielu ciekawych rzeczy na temat etykiety przy stole i podczas spotkań towarzyskich, bezpieczeństwa osób starszych, asertywności czy ekonomii dla seniorów. Będą zajęcia typowo teoretyczne, ale nie zabraknie zajęć gimnastyczno-ruchowych, tanecznych czy warsztatów teatralnych. W programie przewidziano również wycieczki.

Większość zajęć odbywać się będzie w siedzibach Klubów Senior+ w Kolbudach i Kowalach. Nie oznacza to jednak, że są przeznaczone wyłącznie dla członków tych klubów. Na zajęcia przyjść może każdy, kto ukończył 55 rok życia.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku nie tylko rozszerza wachlarz zajęć dedykowanych naszym seniorom, ale przede wszystkim obejmie swym zasięgiem miejscowości, w których do tej pory nie realizowano zajęć dla seniorów – mówi zastępczyni Wójta Gminy Kolbudy Anita Richert – Kaźmierska. – Przykładem może tu być sołectwo Buszkowy. Jestem pewna, że oferta i formuła zajęć przypadnie naszym mieszkańcom do gustu. Warsztaty realizowane będą przez profesjonalistów z dużym doświadczeniem w pracy z seniorami. Serdecznie zapraszam więc na wykłady.

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Partnerem wiodącym jest Fundacja dla Gdańska i Pomorza.