W sali koncertowej UG Kolbudy odbył się XII Gminny Konkurs Recytatorski skierowany do dzieci z klas I-III. Wzięło w nim udział 30 uczestników, laureatów eliminacji przeprowadzonych w szkołach podstawowych.

Nagrodę Grand Prix otrzymała Rozalia Dąbrowska - uczennica klasy II z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach za wyrecytowany ze swadą wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. "Żyrafa u fotografa". Zgromadzoną licznie publiczność rozbawiły perypetie żyrafy, ale też i innych bohaterów recytowanych wierszy.

Wesołe historyjki z morałem z dorobku literackiego Aleksandra Fredry przedstawili: Alicja Seliga z klasy I Szkoły Podstawowej Centrum Edukacji Twórczej w Kowalach deklamując "Małpę w kąpieli" oraz Aleksandra Grzegorek z klasy II ZKPiG w Kolbudach ("Paweł i Gaweł"). Jury nagrodziło te prezentacje pierwszymi miejscami w poszczególnych kategoriach.

W grupie wiekowej klas III pierwsze miejsce zajęła Klaudia Gołubowska z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie za ciekawą interpretację "Słonia Trąbalskiego". Recytacje utworów Juliana Tuwima, takich jak: "Zosia Samosia", "Ptasie radio" czy "List do dzieci" otworzyły drogę na podium innym uczestnikom konkursu. Zdobywcy drugich i trzecich lokat czerpali także z dorobku literackiego Doroty Gellner czy Michała Rusinka.

Laureaci XII Gminnego Konkursu Recytatorskiego

GRAND PRIX

  • Rozalia Dąbrowska - klasa II z ZKPiG w Kolbudach

klasy I:

  • I miejsce - Alicja Seliga (SP CET w Kowalach)
  • II miejsce - Blanka Szwichtenberg (ZKPiG w Kolbudach)
  • III miejsce - Natalia Ignerowicz (ZKiW w Lublewie)

klasy II:

  • I miejsce - Aleksandra Grzegorek (ZKPiG w Kolbudach)
  • II miejsce - Julia Mielewczyk (ZKiW w Lublewie)
  • III miejsce - Maciej Cesarz (ZKPiG w Kolbudach)

klasy III:

  • I miejsce - Klaudia Gołubowska (ZKiW w Lublewie)
  • II miejsce - Emilia Paszkiewicz (NSPiG w Kowalach)
  • III miejsce - Natalia Kruk (ZKPiG w Kolbudach)

Pozostałym uczestnikom konkursu przyznano wyróżnienia.

Publiczność przysłuchująca się recytacjom miała możliwość obejrzenia wystawy 47 prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie plastycznym: "Mieszkańcy mojej wyobraźni - galeria ilustracji do poezji i prozy dziecięcej". Na konkurs wpłynęły 222 prace od dzieci mieszkających i uczących się na terenie naszej gminy. I miejsce zdobyła Aleksandra Daniluk (lat 10) ze Szkoły Podstawowej w Pręgowie za bibułkowy portret Pana Kleksa, II miejsce przyznano Wiktorii Umińskiej (lat 6) z NSPiG w Kowalach, a III Oliwii Więckiewicz (lat 10) z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Bielkówku. Przyznano także 44 wyróżnienia w tym 3 wyróżnienia specjalne.