Nie będzie przesadą jeżeli napiszemy, że w wydarzeniach towarzyszących tegorocznym Dniom Gminy Kolbudy wzięło udział łącznie kilka tysięcy osób. Liczne atrakcje muzyczne, konkurencje sportowe i oferta adresowana do najmłodszych mieszkańców przyciągnęły nad jezioro w Kolbudach osoby w różnym wieku, zarówno miejscowych, jak i gości z ościennych gmin.

Dni Gminy Kolbudy rozpoczęło się od przemarszu ulicami Kolbud. Sołectwa i szkoły zadbały o wyjątkową oprawę. Kolorowe przebrania, oryginalnie przystrojone zabytkowe samochody sprawiły, że złożony z kilkuset osób pochód prezentował się imponująco. Było barwnie, głośno i radośnie, jak przystało na święto inaugurujące sezon letni.

Nie zabrakło też rywalizacji sportowej, do której przystąpiły reprezentacje poszczególnych miejscowości. Oceniano nie tylko wyniki poszczególnych konkurencji, ale także to jak sołectwa zaprezentowały się w paradzie, a nawet smak przygotowanych przez gospodynie wypieków. Wyróżnień i gratulacji było wiele. Jedną z głównych nagród stanowił ogromny grill, który trafił do sołectwa Pręgowo. Przyda się na pewno, gdyż w przyszłym roku wieś świętować będzie swoje 700 urodziny.

Animatorzy dbali o atrakcje dla najmłodszych, na których czekały tradycyjne „dmuchańce”, punkty malowania buziek i inne atrakcje. Było wiele konkursów z nagrodami, zabaw i niespodzianek. Jedną z największych i najszerzej komentowanych była chyba serwowana przez strażaków piana, w której radośnie zanurzyli się najmłodsi, a nawet ich opiekunowie.

Dni Gminy Kolbudy to także koncerty muzyczne i pokazy lokalnych talentów. Niekwestionowanymi gwiazdami wydarzenia były doskonale znane szerokiej publiczności Kasia Kowalska oraz Roksana Węgiel. Podczas ich występów strefa koncertowa wypełniona była do ostatniego miejsca, a zgromadzona publiczność odśpiewała wraz z wokalistkami ich największe przeboje.

Nie zabrakło również propozycji dla miłośników innych gatunków muzycznych jak szanty, ska czy rock na góralską nutę. Męski Chór Zawisza Czarny, zespoły Majestic, InoRos czy Purple Drive&Maria OʹFuria spotkały się z gorącym przyjęciem, podobnie jak będący gminnym odkryciem ostatnich tygodni duet Marta Anioł i Czarek Baca.

- Było naprawdę rewelacyjnie, a zakres atrakcji przygotowanych przez gminę usatysfakcjonował chyba każdego – usłyszeliśmy od pani Agnieszki i jej dzieci Antka i Weroniki, którzy opuszczali teren po koncercie Roksany Węgiel. – Mieliśmy cichą nadzieję, że uda się zrobić zdjęcie z Roksaną, ale niestety. Był taki tłum, że nie było na to szansy. Może innym razem.

Stało się już tradycją, że w Dniach Gminy Kolbudy biorą udział przyjaciele z partnerskiego miasta Uffenheim. Również w tym roku na czele pochodu wraz z wójtem Andrzejem Chruścickim stanął burmistrz tego miasta Wolfgang Lampe, który do Kolbud przyjechał z 35 osobową delegacją, której skład tworzyli m.in. uczniowie z Bawarii. Warto odnotować, że wspomniane partnerstwo obchodzi właśnie swoje piętnastolecie.