Gminne kąpielisko w Kolbudach i pobliska przystań żeglarska od kilku lat cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców i gości z okolicznych gmin. Nie inaczej jest w tym roku. W słoneczne dni kolbudzka plaża oblegana jest przez amatorów słonecznych oraz wodnych kąpieli, a do wypożyczalni sprzętu wodnego ustawiają się kolejki. Zdarzają się jednak kąpiący, którzy zanurzając się w wodnym szaleństwie zapominają o regulaminie i… śmieciach, które pozostawiają po sobie na plaży.

- Z naszych obserwacji wynika, że z roku na rok z plaży oraz przystani korzysta coraz więcej osób – mówi Iwona Niedzielska, kierownik Referatu Kultury, Sportu i Programów Społecznych. – Właśnie dlatego przed sezonem powiększyliśmy nieco naszą plażę. Zadbaliśmy też o dodatkowe atrakcje na terenie przystani. W słoneczne dni nad naszym jeziorem z uroków lata korzystają setki osób, co bardzo nas cieszy. Kąpielisko oraz sprzęt wodny, który wypożyczamy w atrakcyjnej cenie stanowią bowiem wakacyjną wizytówkę naszej gminy.

Pracownicy Referatu Kultury, Sportu i Programów Społecznych, obsługa przystani i ratownicy przypominają jednak, że wypoczywając powinniśmy pamiętać, że na obiektach obowiązuje Regulamin. Ten zabrania m.in. spożywania napojów alkoholowych, przyjmowania środków odurzających oraz palenia wyrobów tytoniowych. Nie wszyscy niestety mają w zwyczaju zbieranie śmieci, które wygenerowali podczas „plażingu”. Pozostawiają na piasku opakowania po napojach czy przekąskach oraz inne odpadki, których miejsce jest w koszu.

- Wysoka frekwencja na plaży i przystani z pewnością cieszyłaby nas bardziej, gdyby wszyscy nasi mieszkańcy i goście zabierali ze sobą wszystko co przynieśli na plażę – dodaje Iwona Niedzielska.  – Niestety zdarza się, że na koniec dnia piasek usłany jest śmieciami.

Kajaki, rowerki wodne czy różnego rodzaju żaglówki, które oferuje miejscowa przystań cieszą się ogromnym zainteresowaniem wypoczywających nad naszym jeziorem. Za wypożyczenie sprzętu posiadacze Karty Mieszkańca Gminy Kolbudy lub Kolbudzkiej Karty Dużej Rodziny uiścić muszą niewielką kwotę od 5 do 10 zł. Dla pozostałych opłata wynosi od 20 do 30 zł.

- W cieplejsze dni i weekendy ze sprzętu pływającego korzysta nawet do stu osób – informuje Amadeusz Sałek z Gminnej Przystani Żeglarskiej.

Gmina Kolbudy dokłada starań, aby wypoczywający nad kolbudzkim jeziorem mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo. Każdego dnia od godziny 10.00 do 18.00 na kąpiących bacznym okiem zerka dwóch ratowników. Okolice przystani i kąpieliska każdego dnia kilkukrotnie odwiedzają patrole Straży Gminnej w Kolbudach. Warto więc zwracać uwagę w jakim miejscu pozostawiamy swój pojazd. W przeciwnym wypadku kwota „opłaty parkingowej” nałożonej przez mundurowych może nam zepsuć humor na koniec miło i przyjemnie spędzonego dnia.

- W sezonie letnim znacznie zintensyfikowaliśmy naszą działalność w tym rejonie – mówi komendant Jarosław Kopczyński. – Zdecydowana większość interwencji dotyczyła jak dotąd nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Wystawiliśmy już kierującym kilkadziesiąt wezwań w celu złożenia wyjaśnień. Kierowcy karani są też mandatami. Patrolując plaże i przystań zwracamy też uwagę, czy wypoczywający w tym miejscu nie spożywają alkoholu i nie zakłócają wypoczynku innym.

W czasie relaksu nad wodą nie zapominajmy, że na plaży czy jeziorze nie jesteśmy sami. Zachowujmy się więc kulturalnie i nie zakłócajmy wypoczynku innym osobom.

- Większość osób korzysta z plaży i przystani w sposób kulturalny – informuje Iwona Niedzielska. – Nie obserwujemy rażących przypadków łamania regulaminu. Gdy jednak zauważymy, że ktoś zachowuje się w sposób niewłaściwy nie bójmy się zwrócić uwagi. Jeżeli nie chcemy robić tego sami, to poinformujmy ratowników czy obsługę przystani. Zawsze też można zwrócić się po pomoc do Straży Gminnej czy Referatu Kultury, Sportu i Programów Społecznych.

Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo osób kapiących się podkreślają z kolei, aby nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Rodzicom i opiekunom dzieci radzą, aby podczas plażowego relaksu zwracali baczną uwagę na swoje nieletnie pociechy. Ratownicy przypominają również o bezwzględnym zakazie skoków z pomostu.

NUMERY TELEFONÓW, POD KTÓRYMI UZYSKAMY POMOC:

Obsługa Gminnej Przystani Żeglarskiej – (58) 691 05 92

Straż Gminna – (58) 691 05 20 wew. 8 lub (58) 691 05 91

Referat Kultury, Sportu i Programów Społecznych – (58) 691 05 34