Gmina Kolbudy przygotowuje się do przyjęcia kilkudziesięcioosobowej grupy młodych mieszkańców Ukrainy, których bliscy zginęli, odnieśli rany lub zaginęli podczas działań wojennych za naszą wschodnią granicą. W drugiej połowie sierpnia młodzież ma do nas przyjechać na kilkudniowy wakacyjny wypoczynek. Od pierwszych dni napaści Rosji na terytorium Ukrainy nasz samorząd pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami partnerskiego miasta Jaworów udzielając pomocy materialnej oraz reagując na inne bieżące potrzeby.

- Do naszej gminy ma przyjechać około trzydziestoosobowa grupa młodzieży z Ukrainy wraz z opiekunami – mówi zastępczyni wójta Anita Richert – Kaźmierska. – Jesteśmy w stałym kontakcie z burmistrzem Jaworowa, panem Igorem Grabowskim. Czynimy starania, aby młodzi goście ze wschodu, którzy z bliska widzieli okrucieństwo wojny i doświadczyli z tego powodu ogromnej traumy czuli się u nas komfortowo i bezpiecznie. Robimy wszystko, aby podczas letniego pobytu w Gminie Kolbudy chociaż na chwilę mogli skupić swoje myśli na rzeczach przyjemnych i oderwać się od wojennej, przesiąkniętej bólem i strachem rzeczywistości.

Nasz samorząd przygotowuje dla uczniów z Jaworowa noclegi, wyżywienie oraz charakterystyczne dla wakacyjnego wypoczynku atrakcje. Młodzież będzie miała okazję aktywnie wypocząć korzystając z oferty sportowej, jak również poznawać okolicę dzięki zorganizowanym wycieczkom.

To jednak nie jedyne zadanie jakiego podejmuje się nasz samorząd. W planie jest również przeprowadzenie zbiórki nowych przyborów szkolnych. Tu o pomoc i wsparcie prosić będziemy również mieszkańców.

- Zależy nam, aby nasi goście po wakacyjnym wypoczynku w naszej gminie mogli wrócić do Ukrainy zaopatrzeni w wyprawki szkolne niezbędne każdemu uczniowi – mówi zastępczyni wójta Anita Richert – Kaźmierska. – Już dziś gorąco zachęcamy naszych mieszkańców, którzy nie raz dowiedli, że mają wielkie serca, o pomoc. Prosimy serdecznie o przynoszenie do naszego urzędu zeszytów, piórników, plecaków oraz innych przyborów szkolnych jakie posiadać powinien każdy uczeń.

Zbiórka prowadzona będzie w Urzędzie Gminy Kolbudy (przy punkcie obsługi mieszkańca) oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w godzinach pracy urzędu od 10 do 20 sierpnia 2022 roku.