Po długiej, spowodowanej pandemią przerwie uczniowie z gminy Kolbudy ponownie odwiedzą Bawarię, aby spotkać się z rówieśnikami z Uffenheim i poznać ten malowniczy region Niemiec. W wymianie szkolnej udział weźmie 30 uczniów klas ósmych ze wszystkich gminnych szkół. Wraz z opiekunami uczestniczyć będą w tygodniowym projekcie edukacyjno-krajoznawczym.


- Nareszcie możemy wrócić do tego, co stanowi jedną z największych wartości partnerstwa między naszymi samorządami, czyli wymiany młodzieży szkolnej – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Uczniowie z Niemiec mieli już okazję gościć u nas w tym roku. Przyjechali do Kolbud na początku wakacji. Wiem, że goście miło wspominają ten pobyt. Teraz nadszedł czas na rewizytę. Przyjaciele z Bawarii przygotowali dla naszej młodzieży szereg niespodzianek. Jestem pewien, że nasi uczniowie nie będą się nudzić i na długo zapamiętają ten wyjazd.


Młodzież ze szkół w Kolbudach, Kowalach, Bielkówku i Pręgowie wyjedzie do Niemiec 25 września. Gospodarzem projektu jest szkoła Christian-von-Bomhard Schule i dyrektor szkoły Ralf Lischka. Organizatorem ze strony polskiej jest Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach. Koordynatorką projektu jest dyrektor Dorota Banasiak.


- Podczas tygodnia spędzonego wspólnie z 30 rówieśnikami z Uffenheim uczniowie naszych szkół będą uczestniczyli m.in. w zajęciach ekologiczno-edukacyjnych w skansenie w Bad Windsheim – informuje dyrektor Dorota Banasiak. – W ramach poznawania historii i zabytków miasta Uffenheim zorganizowana zostanie gra miejska Stadtraylle, podczas której uczniowie w grupach mieszanych polsko-niemieckich będą mieli za zadanie znaleźć odpowiedzi do zadań przygotowanych przez gospodarzy. Ciekawostką będzie konkurs pieczenia słodkiej tarty flambee, specjału frankońskiej kuchni.

Uczniowie udadzą się także na wycieczkę do Norymbergii, gdzie atrakcji z pewnością nie zabraknie.

- Podsumowaniem projektu będzie spotkanie wspólnie w szkole z rodzicami uczniów niemieckich, u których nasi uczniowie będą mieszkali i nocowali – dodaje Dorota Banasiak. - Wspólnie podsumujemy pobyt, wymienimy doświadczenia i omówimy propozycje na kolejną wymianę, która planowana jest na maj 2023 roku. W tym terminie młodzi mieszkańcy Uffenhaim ponownie odwiedzą naszą gminę.


Młodzieży życzymy udanego pobytu i niezapomnianych przygód.


Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy w wieloletniej historii Partnerstwa Gminy Kolbudy i Miasta Uffenhaim, wyjazd młodzieży uzyskał zewnętrzne wsparcie finansowe. Projekt został dofinansowany kwotą blisko 21,5 tysiąca złotych ze środków międzynarodowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Do wyjazdu dołożył się również Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który przekazał na ten cel 4,5 tysiąca złotych.