W poniedziałek 3 października w Urzędzie Gminy Kolbudy spotkali się przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz 19 pomorskich samorządów wchodzących w skład Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze sp. z o.o.

Do projektu przystąpiły: Cedry Wielkie, Czersk, Człuchów, Dzierzgoń, Gniew, Kępice, Kobylnica, Kolbudy, Kościerzyna, Nowy Staw, Malbork, Miłoradz, Pelplin, Prabuty, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Stary Dzierzgoń, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Spotkania wspólników odbywają się kolejno, na terenie poszczególnych samorządów tworzących spółkę. Tym razem rola gospodarza przypadła Gminie Kolbudy.

Podczas zgromadzenia wspólników spółki omówiono sprawy bieżące, a także wręczono symboliczne czeki z kwotami jakimi Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa zasili budżety tych gmin, które podjęły już działania na rzecz realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Przypomnijmy, że głównym założeniem powołanej przed rokiem spółki jest budowa mieszkań na wynajem, dostępnych głównie dla osób nieposiadających zdolności kredytowej, bez możliwości zakupu własnego lokum. W kosztach realizacji przedsięwzięcia partycypuje państwo, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Pomorze sp. z o.o. oraz przyszli najemcy mieszkań.

Poziom zaawansowania prac związanych z budową mieszkań w gminach tworzących spółkę jest zróżnicowany. Niektóre z samorządów dysponują już pozwoleniami na budowę. W innych inwestycje znajdują się w fazie projektowej. W gronie samorządów zainteresowanych budową mieszkań czynszowych na gruntach znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz przy zewnętrznym finansowaniu przedsięwzięcia jest również Gmina Kolbudy.

W naszej gminie lokale czynszowe miałyby zostać wybudowane w Bielkowie na terenach będących własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Aktualnie, działania zmierzające do realizacji inwestycji zostały zawieszone. Na majowej sesji Rada Gminy Kolbudy odrzuciła bowiem uchwałę upoważniającą Wójta Gminy Kolbudy do wystąpienia o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.