Gmina Kolbudy po raz drugi z rzędu stanęła na drugim stopniu podium prestiżowego „Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2022”. Nasz samorząd nagrodzono w kategorii „Liderzy-gminy wiejskie”. Pierwsza pozycja przypadła Gminie Pruszcz Gdański. Za nami uplasowała się Gmina Kosakowo. W klasyfikacji „Liderzy powiatowi”, wśród samorządów powiatu gdańskiego, zajęliśmy trzecią lokatę. Przed nami w tym zestawieniu znalazły się Gmina Miejska Pruszcz Gdański i Gmina Wiejska Pruszcz Gdański. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Ocenie poddano 119 samorządów. Nie oceniano miast na prawach powiatu.

Uroczystą galę, podczas której ogłoszono wyniki, zorganizowano na 34 kondygnacji budynku „Olivia Star” w Gdańsku. Nagrodę dla naszego samorządu odebrał wójt Andrzej Chruścicki. Ranking organizowany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, we współpracy z Urzędem Statystycznym w Gdańsku.

Jak informują organizatorzy celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.

- Nagrody przyznawane w niezależnych rankingach oparte na konkretnych danych, z którymi trudno polemizować mają wartość szczególną – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – To prestiżowe dla gminy wyróżnienie otrzymujemy w przededniu czwartej rocznicy objęcia przeze mnie stanowiska Wójta Gminy Kolbudy. Mam więc podwójną okazję do świętowania. Na podium Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego stajemy już po raz kolejny. Sukces ten nie byłby możliwy bez ciężkiej pracy wielu osób, z którymi mam przyjemność na co dzień współpracować. Korzystając z okazji chciałbym im za to serdecznie podziękować. Tak wysokie miejsce, które zajmujemy już po raz drugi pokazuje, że nasza gmina podąża we właściwym kierunku, a każda nagroda stanowi motywację do dalszej pracy dla dobra mieszkańców.

Gminy Województwa Pomorskiego nagradzane są w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi. Wyróżniany jest również lider wspierania aktywności obywatelskiej oraz lider wspierania rozwoju pracowników JST.

Patronat honorowy nad rankingiem sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.