Samochody wojskowe i kilkunastu żołnierzy pojawiło się dziś (czwartek 24 listopada) na terenie piekarni w Kolbudach. Przechodnie z zaciekawieniem przyglądali się prowadzonym działaniom. Spokojnie, to na szczęście tylko ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizowane w ramach operacji „Przyjazna Energia – 22”, o przygotowaniach której informowaliśmy kilka dni temu.

Gmina Kolbudy, jako jedyny pomorski samorząd uczestniczyła w odbywających się na terenie całego kraju ćwiczeniach, których celem jest m.in. wspieranie administracji publicznej w zapewnieniu awaryjnego zasilania na wypadek długich przerw w dostawie prądu. W Kolbudach z alternatywnego źródła prądu korzystała m.in. lokalna piekarnia. W trakcie operacji produkcja pieczywa odbywała się więc przy wykorzystaniu energii z mobilnego, kontenerowego agregatu.

W zadaniu uczestniczyli nie tylko mundurowi, ale również przedstawiciele spółki Energa, oraz miejscowej piekarni. Na miejscu obecny był również dowódca jednostki „terytorialsów” komandor Tomasz Laskowski. Operacji uruchomienia awaryjnego zasilania, którą przeprowadzili żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przyglądała się zastępczyni wójta Anita Richert – Kaźmierska.

Świadkiem wydarzenia był także burmistrz partnerskiego miasta Uffenheim, który akurat przebywa z wizytą w naszej gminie. Delegacja z Bawarii zawitała do Kolbud w drodze powrotnej z Jaworowa na Ukrainie, gdzie niemieccy samorządowcy sami byli świadkami przerw w dostawach energii spowodowanych atakami wojsk rosyjskich na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

Operacja przebiegła zgodnie z planem. Pozostaje mieć nadzieję, że nie nigdy doświadczymy długotrwałych problemów z zasilaniem, a ćwiczone rozwiązania nigdy nie będą musiały być wykorzystywane w praktyce.