W środę 14 grudnia br. o godzinie 8.00 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach rozpocznie się konferencja „Zdrowie Psychiczne Nastolatków – Forum Młodych”. W gronie psychoterapeutów, lekarzy, nauczycieli i młodzieży rozmawiać będziemy o skali problemów ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Kurator Oświaty. Oprócz paneli eksperckich zaplanowano warsztaty dla młodzieży.

Organizacje międzynarodowe alarmują, że skala i stopień problemów ze zdrowiem psychicznym nastolatków są ogromne. Niepokój specjalistów w dziedzinie psychologii i psychiatrii podzielają także nauczyciele, którzy obserwują nasilające się zmiany w zachowaniu młodzieży i coraz częstsze problemy z adaptacją i utrzymywaniem relacji w grupach rówieśniczych.

Według danych UNICEF samobójstwa to aktualnie druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w Europie. Więcej dzieci w wieku od 15 do 19 lat umiera tylko na skutek wypadków drogowych. Jak szacują eksperci każdego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci w naszym kraju próbowało popełnić samobójstwo.

Problem ten dostrzega Gmina Kolbudy, która wspólnie z Zespołem Kształcenia i Wychowania w Kolbudach organizuje konferencję „Zdrowie Psychiczne Nastolatków – Forum Młodych”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono lekarzy, psychoterapeutów i psychologów, którzy opowiedzą o skali problemu, a także o potrzebach i lękach młodych ludzi. Słuchaczami paneli będą nauczyciele i uczniowie, dla których przygotowano warsztaty w zakresie umiejętności radzenia sobie z emocjami.

 - Problem ze zdrowiem psychicznym nastolatków, w mniejszej lub większej skali, występuje w każdej ze szkół – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – To wielkie wyzwanie dla nauczycieli, ale również dla samych uczniów, którzy na co dzień obserwują swoich kolegów i mogą odpowiednio wcześnie zareagować na ich zmianę nastroju, izolację czy niepokojące zachowania. Ważne, aby odpowiednio wcześnie zareagować. W ten sposób możemy zapobiec tragediom, jakimi w przypadku silnej depresji mogą być nawet próby samobójcze.

Jak podkreśla Anita Richert-Kaźmierska, zastępczyni wójta gminy Kolbudy - Nie jest tajemnicą, że nauczyciele coraz częściej dostrzegają problemy w zachowaniu młodzieży. Wpływ na rosnące trudności adaptacyjne i problemy w kontaktach międzyludzkich miała podyktowana pandemią COVID-19 izolacja. Rodzice nastolatków nie zawsze potrafią odpowiednio wcześnie dostrzec problem w zachowaniu dziecka lub nie wiedzą jakie działania należy podjąć i gdzie szukać pomocy i wsparcia. Efektem są podyktowane brakiem samoakceptacji samookaleczenia uczniów czy nawet próby samobójcze. To bardzo poważny i nasilający się problem, o którym musimy mówić głośno i często.

Poniżej program konferencji: