Rok 2023 będzie szczególny dla Pręgowa. Ta malownicza miejscowość, nad którą dumnie góruje jeden z najcenniejszych gminnych zabytków, świętuje swoje 700 urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowano szereg wydarzeń, podczas których przypominana będzie bogata i niezwykle ciekawa historia wsi Pręgowo. Z okazji rocznicy powstała również dedykowana temu wydarzeniu strona internetowa www.pregowo700.pl , która na bieżąco będzie uzupełniana o kolejne relacje z zaplanowanych na cały bieżący rok obchodów 700-lecia.

Nad całością czuwać będzie powołany przed kilkoma miesiącami Komitet Obchodów Jubileuszu 700-lecia Pręgowa, który przygotował ogólny harmonogram wydarzeń towarzyszących rocznicy. Na jego czele stoi sołtys i rodowity mieszkaniec Pręgowa Marcin Dawidowski. 

- 700 lat to wspaniała, okrągła rocznica – mówią członkowie Komitetu. – Świętujemy siódmy wiek powstania naszej pięknej miejscowości. Jubileusz stanowi dobrą okazję, aby przypomnieć bogatą historię wsi i zaangażować mieszkańców do udziału w obchodach, które służyć mają również integracji. Mamy nadzieję, że siódemka okaże się szczęśliwa i pozwoli nam z sukcesem zrealizować wszystkie plany z jakimi wkraczamy w rok 2023. Z tej okazji uruchomiliśmy stronę poświęconą rocznicy, na której znajdą się informacje na temat Pręgowa, jego dziejów, a także towarzyszących rocznicy wydarzeń. 

Członkowie Komitetu przygotowali ogólny harmonogram obchodów. Zastrzegają jednak, że stanowi on jedynie ogólny zarys programu, który może być na bieżąco rozbudowywany i modyfikowany. 

Pierwszym z wydarzeń rocznicowych będzie Orszak Kolędników, który przejdzie ulicami wsi w czwartek 5 stycznia. Rozśpiewany pochód wyruszy spod szkoły w Pręgowie o godzinie 17.30. Na godzinę 19.00 zaplanowano natomiast śpiewanie kolęd w miejscowym kościele, który złotymi literami wpisuje się w dzieje wsi Pręgowo. Obiekt wzniesiony w XIV wieku przez zakon krzyżacki był świadkiem najważniejszych dla tej wsi wydarzeń. 

Kolejnym - zaplanowanym na 5 lutego - wydarzeniem, które stanowiło będzie okazję do przypomnienia historii wsi będzie rocznica Marszu Śmierci, w którym przez Pręgowo przeszli więźniowie ewakuowanego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Wielu z nich ostatnie kroki swojej ziemskiej wędrówki postawiło właśnie w Pręgowie. Ich szczątki spoczywają w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu. 

W marcu w Pręgowie, w ramach obchodów rocznicy 700-lecia wsi, spotkają się natomiast sołtysi powiatu gdańskiego, aby wspólnie uczcić Dzień Sołtysa. 

Na maj planowane są z kolei wiosenne spacery po Pręgowie i okolicy, podczas których mieszkańcy - i nie tylko – będą mieli okazję poznać ciekawe miejsca i zgłębić dzieje miejscowości. 

Odbędzie się też szereg wydarzeń integracyjnych, czemu służyć będą choćby festyny dla mieszkańców. W Pręgowie wspólnie obchodzić będziemy też Dzień Dziecka, Dzień Strażaka czy Tydzień Patronów Szkoły Podstawowej w Pręgowie. Planowane jest również uroczyste nadanie nazwy dla nowego ronda w centralnym punkcie wsi. Nie zabraknie też atrakcji dla seniorów oraz najmłodszych. 

Szczegóły dotyczące programu obchodów jubileuszu: www.pregowo700.pl